„Smyslem regaty bylo setkání jachtařů, aby se navzájem poznali, seznámili se, zazávodili si. Tady se můžeme potkat a předat si zkušenosti. Když tady lodě po Hartě plují a míjí se, tak se lidé třeba pozdraví, ale navzájem se neznají,“ řekl pořadatel Tomáš Svoboda z jachtařské školy Yachtsport.

Na regatu se sjeli v sobotu 8. června jachtaři z Břidličné, Opavy, Ostravy a dalších míst kraje, pro něž je Slezská Harta domovskou vodou a mají na ni své lodě. Start regaty byl na soutoku Černého potoka a Moravice, odtud se směřovalo k Roudnu, takto se plula dvě kola. „Je to otevřené místo, nejsou tu úžiny ani zátoky a je zde stálý vítr, což je důležité,“ hodnotil vybranou lokalitu Tomáš Svoboda.

Na jachtaře, kteří okruh zvládli v nejlepším čase, čekala ocenění v podobě pohárů a diplomů. Hodnotilo se přitom ve třech kategoriích, v kategorii okruhové plachetnice, plachetnice kajutové do šesti a nad šest metrů délky. „Jde o větší oživení a o větší pestrost dění na Slezské Hartě,“ konstatoval Tomáš Svoboda.

close Jachtařská regata na Slezské Hartě. info Zdroj: Deník / Dalibor Otáhal zoom_in

Přitom nejde jen o setkání samotných jachtařů, ale i dalších lidí, kterým je voda blízká. „Tohle setkání by nebylo možné bez pomoci Vodní záchranné služby Bruntál. Rozvezli bóje, poskytli zázemí u své základny na Hartě, byli k dispozici s člunem v případě potřeby. Hodně mi pomohli také lidé ze spolku Jachtaři pro Slezskou Hartu a obec Mezina,“ dodal Tomáš Svoboda s přáním, aby Mezinská sranda regata vydržela, měla pokračování a přinesla jachtařům a dalším lidem příležitost k zábavě a potkávání se.