Společnost ČEZ tak zareagovala na výtky Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky, které vadil stále se zvyšující dopravní ruch v Jeseníkách. „Podmínky jsme museli změnit tak, abychom omezili pohyb aut v chráněné oblasti, ale zároveň zachovali návštěvnost elektrárny. S provozovatelem informačního centra jsme vypověděli smlouvu a vypsali nové výběrové řízení. Oslovili jsme dvě firmy, Energotis a K3 Sport. Druhá z firem splnila všechny požadované parametry, takže v těchto dnech uzavíráme smlouvu o provozování infocentra,“ vysvětlil ředitel organizační jednotky Vodní elektrárny Zdeněk Saturka.

Olomoucká firma K3 Sport se tak patrně stane nejvýznamnějším subjektem, který se podílí na turistickém ruchu v Jeseníkách. V Koutech nad Desnou totiž také začíná budovat mamutí lyžařský areál s nejdelší sjezdovkou v Jeseníkách a několika sedačkovými lanovkami. Co vlastně na jaře turisty čeká? Auto odstaví na záchytném parkovišti, které bude pravděpodobně v Loučné nad Desnou. Do objektu elektrárny je pak dopraví autobus. V informačním centru si hosté vyslechnou výklad průvodce, zhlédnou film a navštíví kavernu, ve které jsou umístěny turbíny. Na horní nádrž, která představuje největší turistickou atrakci, je v případě pěkného počasí opět vyveze autobus. Pak návštěvníky opět dopraví na parkoviště. Háček je v tom, že autobus za celý den pojede jen osmkrát, počet návštěvníků se tím sníží.

„Situace již byla neúnosná, v některých letních dnech se zde vystřídalo až kolem osmi stovek osob,“ pokud lidé budou přijíždět zvláštními autobusy, počítáme, že jich denně bude kolem čtyř set,“ odhadl Saturka. Jízdné v autobuse a vstupné se bude platit zvlášť. Celková cena pro dospělou osobu by se měla pohybovat kolem stokoruny, děti a důchodci zaplatí méně. „Horní nádrž bez omezení mohou jako dosud navštěvovat pěší turisté a cyklisté. Uvažujeme, že bychom pro ně instalovali informační tabule,“ dodal Saturka.

Podle starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka by místní podnikatelé úbytkem turistů neměli tratit. „Osm autobusů přece jen představuje velkou skupinu turistů,“ konstatoval Martínek.

Pro návštěvníky se zároveň mění telefonní čísla, na kterých si mohou prohlídku elektrárny objednat. Nově lze volat na mobilní číslo 602 322 244 nebo na linku 585 438 100 v pracovních dnech od 8 do 16 hodin, mimo tuto dobu lze objednávku namluvit na hlasovou schránku. Rezervovat si lze prohlídku s datem 1. listopadu a v následující dny. V říjnu je elektrárna pro veřejnost uzavřená.

Elektrárnu Dlouhé Stráně ročně navštíví kolem 60 tisíc lidí, což je srovnatelná návštěvnost s významnými historickými památkami. Elektrárna se rozkládá na ploše 95 hektarů, impozantní i v evropském měřítku jsou prostory strojovny elektrárny v nitru skály. Kaverna má výšku 50 metrů a zaujímá plochu 87,5 krát 25,5 metru. Podzemní systém elektrárny zahrnuje 8,5 kilometrů tunelů a štol. Slavné „magické oko,“ jak se také přezdívá horní nádrži, zabírá plochu devíti fotbalových hřišť. Právě v těchto dnech pracovníci elektrárny převzali s konečnou platností od dodavatelské firmy horní nádrž po výměně asfaltobetonového pláště. Oprava, která skončila přesně před rokem, si vyžádala 250 milionů korun. Dalších 9 milionů si vyžádala oprava silnice k horní nádrži. Ta byla do 1. září mimo provoz.