Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Cvilíně bude obnovena síť zapomenutých stezek

Kopec Cvilín nad Krnovem kdysi byl cílem výletníků z celé republiky. Dobu, kdy se zde náboženské pouti potkaly se zrodem turistiky, dnes připomíná síť zaniklých stezek.

25.4.2017
SDÍLEJ:

Petr Ondruška pozval veřejnost na Cvilín, aby ukázal, co zbylo z dávné sítě turistických pěšin a odpočívadel. Doufá, že tato turistická infrastruktura z konce 19. století se dočká obnovy.Foto: Dita Círová

Dnešní návštěvníci Cvilína mají pojmenované jen nejznámější atrakce jako poutní kostel s křížovou cestou, rozhlednu nebo cvilínské schody. Před sto lety na Cvilíně sudetoněmečtí turisté udržovali systém stezek, na kterém každá vyhlídka i pěšina měla své jméno.

Dochovaly se mapy Cvilína s půvabnými názvy vyhlídek jako Stolečku, prostři se, Odpočívadlo přátelství, Odpočívadlo sv. Jiřího, Ďábelská kazatelna, Místo podsvětní, U Divokého myslivce, Boží oko nebo Sluneční pohled. Po odsunu německého obyvatelstva cvilínské vyhlídky zarostly lesem a z promyšlené turistické infrastruktury zůstaly jen fragmenty.

Při obnově cvilínských stezek a odpočívadel spojily síly občanské iniciativy, město Krnov a Lesní správa města Krnova. Vznikl projekt na obnovu asi 760 metrů staré výletní pěšiny plné serpentin v zalesněné části Cvilína.

„Vydali jsme se se starými plány na Cvilín hledat, co z těch pěšinek zbylo dnes, aby to geodet mohl v terénu zaměřit a paspartizovat. Ukázalo se, že obnova pěšin bude nečekaně levná, řádově kolem 130 tisíc korun za 760 metrů stezky. Důvodem je to, že jsou úzké a geniálně využívají místní podmínky.

Zatímco dnes nám zalesněný Cvilín splývá do jednoho celku, obnovené lavičky, vyhlídky a pěšiny tam znovu vytvoří v terénu orientační body," popsal projekt krajinář Petr Ondruška, který v uplynulých letech uspořádal řadu akcí zaměřených na pochopení Cvilína.

Zval občany na společné sáňkování, ornitologické vycházky, vlastivědné i historické přednášky nebo na vzpomínání pamětníků.

„Na starých sudetských stezkách na Cvilíně mě fascinuje poměr cena výkon. I po desítkách let, co se tudy přestalo chodit a pěšiny zmizely pod vývraty a nálety, stačí pro obnovu jen lopata, krumpáč a pila. Nebýt té původní sítě, neumím si představit, kolik papírování, rozborů, posudků, peněz a času by stálo vybudovat to dnes celé od nuly.

Užitečnost i udržitelnost této stavby je enormní. Stačí trocha práce a vydrží to dalších sto let," uzavřel Ondruška s tím, že bychom se z nápadů dávných fanoušků turistiky mohli ledacos přiučit.

Autor: František Kuba

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení