Bývalý veslař z Brna má k vodě blízko odjakživa, vodní sporty má v krvi. „Otec byl kapitán na lodi, co po Brněnské přehradě vozila lidi. Já se od malička věnoval vodním sportům,“ vzpomínal Josef Fiedler.

Byl to právě on, kdo přišel s myšlenkou pořádání závodů dračích lodí na Slezské Hartě. V roce 2014 pořádal Fidler první ročník a pak následující další tři. Díky němu vznikla tato největší letní akce na Slezské Hartě a největší závod dračích lodí v kraji. Loni si pořadatelství závodů převzal Mikroregion Slezská Harta.

Dračí lodě na Slezské Hartě

Fotogalerie: Dračí lodě na Slezské Hartě

Josef Fiedler ale nezahálí a pustil se do dalších aktivit spojených s vodními sporty. Založil Veslařský klub (www.veslariharta.cz), který má ambici rozšířit paletu vodních sportů na Hartě, je určen pro pěstování a rozvoj závodního veslování ve všech výkonnostních úrovních a všech věkových kategorií, dětí i dospělých.

close Josef Fiedler předvádí veslařský trenažér. info Zdroj: Region / Dalibor Otáhal zoom_in

Ve spolupráci se Střediskem volného času v Bruntále a za podpory firmy Yachtsport, která na Hartě úspěšné rozvíjí jachtařský sport, se Fidlerovi povedlo založit veslařský kroužek pro děti. Vede jej od loňského září každou středu na Petrině v Bruntále. Zájemci se mohou stále přihlásit a přidat se. Děti zde trénují na veslařských trenažérech.

„Posílí na tom celé tělo, ruce, nohy, záda. Učím je veslařskou techniku. V teoretické části jim ukážu obrázky, vysvětlím řadu věcí, co je osmička skif, dvojskif, jaký je rozdíl mezi pádlem a veslem, co jsou veslice párové a nepárové, loď s kormidelníkem a bez kormidelníka,“ popisoval Fiedler širokou oblast veslařského světa. S dětmi už se byl podívat i do Přerova, kde je veslařský bazén.

Závody záchranářů na Slezské Hartě

Fotogalerie: Závod záchranářů Slezská Harta 2016

Začátky nejsou jednoduché. Veslařské trenažéry má Fiedler prozatím pronajaté od sportovní firmy, ale rád by získal od Bruntálu dotace na podporu sportu ve městě a trenažéry zakoupil. Vyjednává také zapůjčení lodí z různých míst, protože pořízení není nijak levná záležitost. První březnový víkend se vypravil do Prahy, od Českého veslařského svazu by rád zapůjčil veslařskou loď pro začátečníky. „Je to široký skif, není to úzká lodička, je to bezpečné pro děti, které začínají. Krůček pro krůčku a ono to půjde,“ věří v budoucnost Fiedler.

Další vypůjčení lodí dojednává s veslaři z Přerova, snad by v dubnu či květnu mohly už být na Hartě. Rovněž tak Fiedler dojednává zapůjčení malé dračí lodě pro deset lidí na tréninky pro zájemce o závody dračích lodí. Jeho snem je vznik loděnice na břehu v Leskovci nad Moravicí, kde by se daly lodě uschovat.

Nyní Fidler v rámci veslařského kroužku pořádá soutěž škol na veslařských trenažérech, je určena pro děti od šesté třídy. Začal se třídami na Petrině. V rámci výuky tělocviku si všechny děti vyzkouší trenažér a ty s nejlepšími dosaženými časy postoupí do finále.

„Pak vezmu trenažéry, domluvím se s jinou školou a dovezu to tam. Tak bych chtěl udělal všechny školy v Bruntále. Z tohoto náboru se snad ještě najdou další zájemci o veslařský kroužek,“ představil Fidler svůj plán na propagaci veslařského kroužku a na netradiční soutěž v závodu bruntálských škol ve veslování.