Už počátkem dubna ukradli včelstva za téměř 50 tisíc korun v Jiříkově Kněžpoli včelaři Janu Kolomému ze Starého Města u Bruntálu. „Vedeme si evidenci škod. Polovina případů jsou zásahy způsobené třetí osobou. Krádeže včelstev nám hlásí nejčastěji včelaři ze západních Čech a Moravskoslezského kraje. Jedním z vysvětlení, která se nabízejí, je to, že jsou to oblasti u hranic.

I proto si myslíme, že některé z případů jsou krádeže na objednávku. Jak jinak si máme vysvětlit, že se ztratí celá stanoviště. Na to, že byly včely převezeny do zahraničí, ale důkazy nemáme. Nikdo při takovém činu chycen nebyl,“ sdělil Peroutka. Podle něj ale pro tuto možnost hovoří i to, že zatímco u nás přezimovala včelstva velmi dobře, v některých evropských zemích zaznamenali po zimě úbytek až třetiny včelstev.

Sami včelaři mají svépomocný fond, který vyplácí odškodnění poškozeným včelařům. „Je to taková forma solidarity s těmi, kteří měli smůlu. Možnosti a také prostředky ve fondu jsou ale samozřejmě omezené,“ dodal Peroutka.Podle něj je k zajištění opylení v celé republice zapotřebí zhruba 700 až 750 tisíc včelstev. „Takové množství v republice nemáme, v současnosti mají naši včelaři něco přes půl milionu včelstev,“ dodal Peroutka.

Místopředseda okresního výboru Českého svazu včelařů v Ostravě Bohuslav Toman Deníku řekl, že už také kvůli zlodějům v minulých letech o několik včelstev přišel. „Včely v noci z úlů nevylétávají, takže zloději naloží celé úly a odjedou. Musejí se dostat minimálně tři až pět kilometrů od původního stanoviště. Jinak by včely našly cestu a vrátily by se zpátky. Pokud by to kradl někdo z blízkého okolí, nedávalo by to smysl,“ míní včelař.

Krádeže úlů patří podle ostravských policistů spíše mezi ojedinělé případy trestné činnosti. Loni v srpnu jim oznámil dvaasedmdesátiletý muž, že se mu neznámý pachatel vloupal do včelína v Krásném Poli. Pachatel mu neukradl včelstva, ale odnesl si už jedenáct litrů medu ve skleněných lahvích.

BŘETISLAV LAPISZ
KAREL JANEČEK