Lišky se musí mít v Krnově na pozoru. Stále častější výskyty a hlášení o jejich pohybu ve městě vedly krnovské úředníky ke krajnímu kroku: povolení k odlovu lišek je schváleno. Nejčastější lokality, kde byly lišky v Krnově spatřeny, jsou u hypermarketu Albert, v ulicích pod Cvilínem nebo v areálech některých firem.

Lišky se proháněly na začátku února například na pozemku společnosti Krnovské opravny a strojírny v Ježnické ulici nebo firmy Aledeto v Chářovské ulici. „Jak strážníci zjistili, mohou firmy požádat odbor životního prostředí Městského úřadu v Krnově o povolení k lovu zvěře na nehonebních pozemcích a po domluvě s myslivci nechat lišku odlovit," znělo tehdejší vyjádření mluvčí Krnova Dity Círové.

Obavy z nemocí

Protože se lidé často obávají agresivity a nemocí, hlásí výskyt lišek městské policii a očekávají, že strážníci si s nimi poradí podobně jako s toulavými psy.

„To ale není možné. Lišky jsou plaché a odchyt nepřipadá v úvahu. Kontaktovat myslivce, aby je okamžitě odlovili, také nelze, protože ti to nemají v zastavěném území dovoleno. Povolení k lovu na nehonebních pozemcích jim může vydat jen odbor životního prostředí městského úřadu, kam my výskyt lišek pravidelně hlásíme," uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

„Pro lepší evidenci pohybu lišek proto po občanech, kteří nám kvůli liškám telefonují, chceme co nejpřesnější určení místa, kde zvíře spatřili," dodal velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Liška může přenášet prašivinu a parazitární onemocnění. Lidé by tedy měli dodržovat základní pravidla: nepřibližovat se k ní, a pokud mají s sebou psa, pak ho mít na vodítku, aby nedošlo mezi zvířaty ke kontaktu.

Co se týká druhé nejčastější obavy lidí, že by mohlo při styku se zvířetem dojít k přenosu vztekliny z lišky na člověka, jsou tyto obavy zbytečné. V letech 1989 až 2009 probíhala na území republiky orální vakcinace lišek. Jejím výsledkem je, že vzteklina byla na našem území zcela vymýcena. Zaznamenána nebyla již několik let ani v okolních státech.

Odlov na základě povolení

Liška je plachá a velice obezřetná a ve volné přírodě zaznamená člověka dříve než on ji. Uteče dříve, než si jí člověk často všimne. Ve městě však takové štěstí už nemá. Samotný odlov lišek na nehonebních pozemcích může povolit ve zcela výjimečných případech odbor životního prostředí.

Zda je touto výlučnou situací i výskyt lišek ve městě, vysvětlil vedoucí oddělení ekologie krajiny Tomáš Salvet: „Lišky zjistily, že zejména v zimě se ve městě dá sehnat potrava snadněji než v přírodě, a protože to jsou zvířata velmi přizpůsobivá, s vidinou snadného nasycení potlačují svou vrozenou ostražitost a vydávají se do ulic. Je to ale šelma, před kterou je třeba se mít na pozoru. Dohodli jsme se proto s mysliveckým sdružením Hubert-Cvilín na jejím odlovu," konstatoval Tomáš Salvet.

„Na základě podnětů od lidí, které nám předá městská policie, vydáme sdružení povolení k lovu na nehonebních pozemcích. Osoba, která bude k tomu účelu mít vydanou povolenku, může lišku odstřelit nebo odchytit do sklopců. Jiný způsob lovu na nehonebních pozemcích není legální. Nejsou povoleny žádné čelisťové pasti či jedovaté návnady a upozorňujeme občany, aby se k těmto praktikám neuchylovali, jelikož jsou tvrdě trestány," varoval Tomáš Salvet.

Není to jediný případ, kdy úředníci vydali povolení k lovu ve městě. Například v Praze, v Teplicích či Ústí nad Labem i v jiných městech radnice vydala povolení k lovu divočáků, ale za velmi přísných bezpečnostních opatření. Černá zvěř, tedy divočáci, je přemnožená a i ona proniká na území měst, kde devastují třeba pozemky zahrádkářů při hledání potravy.

Podobné je to s holuby, kteří svým trusem znečišťují ve městech domy, sochy a další památky. I v tomto případě už některá města pozvala myslivce na pomoc, aby holuby stříleli.

Anna Dohnalová, Dalibor Otáhal