Muzeum budovali v obci současně s rekonstrukcí Obecního domu. To je objekt z roku 1865, který leží u hlavního tahu ze Šumperku do Ostravy. „Exponáty z větší části věnovali místní obyvatelé,“ zdůraznil podporu sousedů místostarosta obce Jiří Dvořák. V muzeu ochraňují dřevěný kříž, který chátral na místním hřbitově, nechybí předměty mapující výrobu zpracování lnu v bývalé fabrice. Návštěvníci muzea se také dozvědí, jak se v obci zpracovávala břidlice.

Vystaveny jsou například máselnice, trakař a jiné podobné předměty, které se dnes už běžně nepoužívají a také předměty dokumentující činnost místní hasičské jednotky a školy. „Naší snahou bylo uchránit předměty, které se dříve i vyhazovaly,“ uvedl místostarosta Dvořák. V muzeu mají pro dětské výpravy nachystánu soutěž s několika otázkami. Odpovědi najdou v prostorách muzea. Při pátrání po odpovědích se zábavnou formou poučí o historii obce.

„Dokumentujeme, jak se v Malé Šáhli žilo po druhé světové válce. Nemělo cenu konkurovat rozsahem třeba rýmařovskému městskému muzeu, zaměřili jsme se zejména na historii obce,“ sdělil Dvořák. Právě rýmařovské muzeum pomáhalo s obci s budováním muzea, odborně zpracovalo informační tabule o dávné historii, středověku a vzniku Malé Štáhle. Vystavena jsou přadena z místní lnářské fabriky, ale i předměty z jiných tamních podniků.

Vystavena je přadena i s kolovrátkem nebo kytice ze lnu, panenka a čarodějnička. Na stěnách jsou fotografie ze života dřívějšího lnářského provozu nebo někdejší obecní školy. „Mnohé pracovnice lnářského závodu se na fotografiích poznávají, jsou zde i fotoalba. Expozici ve spolupráci s místními obyvateli do dnešních dnů doplňujeme,“ doplnil Dvořák.

K vidění je i staré kolo štěstí, kterým se točívalo na zábavách při tombole. Otevřeno je muzeum v úředních hodinách obecního úřadu. Po předchozí domluvě lze ale muzeum navštívit třeba i o víkendech.