Komentované prohlídky budou probíhat denně mimo pondělky od 9 do 16 hodin vždy v hodinových intervalech. „Zámek v Bruntále má otevřeno celoročně, takže od dubna budou všechny naše objekty opět plně přístupné,“ sdělila ředitelka Muzea v Bruntále Jitka Koščáková.

Na počest zahájení nové sezóny proběhne na hradě Sovinci úvodní akce nazvaná První salva. Pro návštěvníky budou v sobotu 6. a neděli 7. dubna připraveny netradiční prohlídky hradu Sovinec s průvodcem, okořeněné šermířskými a mušketýrskými vystoupeními. Během prohlídek se představí také Javornická dělostřelecká garda a sokolník. V sobotu zahájí také výstava uměleckého kováře a sochaře Michala Ptáčka, nazvaná Plastiky. Expozice bude k vidění v prostorách hradu Sovinec až do 24. května.

„Pro následující dva víkendy jsou pak připraveny akce vztahující se k svátkům jara – Velikonocům. 13. dubna proběhne na zámku v Bruntále tradiční velikonoční jarmark, na němž si budou moci zájemci nejen nakoupit velikonoční výzdobu, ale rovnou si ji i sami vyrobit v rámci kreativních dílniček. Samozřejmostí je i bohatý doprovodný program v podobě hudebních a divadelních vystoupení. Ve dnech 19. – 22. dubna proběhnou Velikonoce na Sovinci, kdy budou opětovně připraveni rytíři i dobové tanečnice,“ nastínila nejbližší program Jitka Koščáková.

Muzeum v Bruntále si pro novou návštěvnickou sezónu připravilo několik novinek, které se týkají hlavně rodin s dětmi. Jednou z takových novinek jsou takzvané prohlídky pro práčata, které budou pravidelně probíhat na hradě Sovinci. „Všechny objekty Muzea v Bruntále získaly pro letošní rok Baby Friendly certifikaci. Je to důkaz, že se snažíme neustále zlepšovat služby pro rodiny s dětmi. Je mým osobním přáním, aby se nádvoří hradů a zámků, ale také výstavní síně v celém kraji více plnily těmi nejmenšími. Pokud si děti už v raném věku vytvoří vztah k našemu regionu, jeho kultuře a historii, je větší šance, že v Moravskoslezském kraji zapustí kořeny,“ zmínil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Další „Baby Friendly“ aktivity připravuje Muzeum Bruntál na všech třech spravovaných objektech v průběhu celého roku. 

Slavnostní zahájení provozu nové magnetické rezonance v SZZ Krnov si nenechal ujít hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtmanovi křuplo v zádech, tak šel na magnetickou rezonanci