Provozovatelé Muzea kočárků ve Městě Albrechticích, manželé Hana a Zdeněk Břicháčkovi, jsou důkazem, že kočárky nejsou jen zábava pro malé holky.

V kolekci kočárků lze hledat kus historie, zkoumat vývoj techniky i dobového vkusu a díky tomu pochopit krásu sběratelství. Muzeum kočárků není těžké najít, protože leží hned naproti autobusovému nádraží v útulném žlutém domečku, který vypadá skoro jako pro panenky.

Málo místa v muzeu

„Máme v muzeu vystavenu jen část naší sbírky, protože na celou naši kolekci kolem 150 kočárků a 170 panenek tam není dost místa," prozradil Zdeněk Břicháček.

„Proto jsme se rozhodli, že na prodloužený víkend od 4. do 6. července připravíme v party stanu speciální expozici kočárků značky Liberta, které dosud nikdy nebyly vystaveny pro veřejnost," pozval návštěvníky Zdeněk Břicháček.

Hračky z mládí

V minimuzeu návštěvníci najdou na osmdesát kočárků pro děti i pro panenky různých typů i velkostí. Je v nich uloženo přes devadesát panenek. Atmosféru starých časů a dětských snů doplňují další hračky jako jsou plyšoví medvědi, dřevěná autíčka, kuchyňka nebo dřevěný panáček, který louská ořechy.

O víkendu zde bude možné si vyzkoušet i další pozoruhodný veterán z říše hraček: vláček Merkur, se kterým si mohli kluci hrát v roce 1955.

Jak se tvoří sbírka

Břicháčkovi část sbírky získali jako dar přátel, část koupili přes internetové aukce a něco je rodinná památka.

„Jen zřídka se nám u nových exponátů podaří zjistit něco o původním majiteli nebo o dětech, kterým byly hračky a kočárky určené," řekl Zdeněk Břicháček. „Výjimkou je například náš nejstarší kočárek z roku 1910, který jsme získali z olomouckého arcibiskupství.

Je to dědictví od pana správce, který na arcibiskupství pracoval a při tom v tomto kočárku vozil všechny své potomky," prozradil Zdeněk Břicháček příběh nejstaršího kočárku, který nedávno obohatil jejich sbírku.

„Sbírka se nám stále rozrůstá. Už začínám sbírat i staré fotografie, na kterých jsou kočárky a maminky s dětmi. Některé z kočárků našel můj manžel, který pracuje u technických služeb města, vyhozené u popelnic. Ty jsme museli často i opravovat a shánět na ně náhradní díly," vzpomínala na začátky sběratelské vášně Hana Břicháčková, která pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici.

Muzeum panenek

Je to pozoruhodná souhra okolností, že na Krnovsku žije víc sběratelů se stejnou vášní pro hračky, kočárky a panenky. Muzeum panenek v Úvalně provozuje Miroslava Vroblová.

„S paní Vroblovou se samozřejmě známe, navštěvujeme se a pomáháme si. Ona nám třeba pomohla s oblékáním panenek a my jí zase s kočárkem. Známe i další sběratelku z Nových Heřminov," doplnil Zdeněk Břicháček.

Brzy se albrechtické muzeum dočká i mezinárodní publicity. Očekává totiž návštěvu z Komprachtic, což je partnerské město Města Albrechtic v Polsku.