Neskrýval dojetí, když viděl, jak se Krnov hrdě hlásí k jeho předkovi.

„Pan doktor Sebastian Bauer byl návštěvou Krnova hluboce zasažen. Zajímá se o všechno, co se týká staveb jeho dědy. Znal je už z knih a z internetu, ale když je viděl na vlastní oči, zůstal před nimi stát v úžasu," popsal návštěvu Bauerova potomka výtvarník Ladislav Steininger, který mu dělal průvodce Krnovem.

„Nedokážu říct, co na něj udělalo největší dojem, ale bomba pro něj určitě byla návštěva vily Hany Larischové na Ježníku. Její majitel pan Řeháček byl totiž úžasně noblesní hostitel," doplnil Steininger.

Sebastian Bauer přijel do Krnova také se svou chotí Carol Bauer, která pochází z Pensylvánie. „Vyprávěl mi o své životní pouti. Trvale žijí ve Švýcarsku, ale například také pracoval dvacet let v Manile na Filipínách nebo s Carol pracovně působili v Bagdádu, v Libanonu," doplnil Steininger

Kdo byl Lepopold Bauer

.Narozen: 1. září 1872 v Krnově
Zemřel: 7. října 1938 ve Vídni

Vzdělání: reálka v Krnově, technická stavební škola v Brně, Akademie výtvarných umění ve Vídni u Otto Wagnera.

Profese: architekt, návrhář uměleckoprůmyslových předmětů, teoretik umění, pedagog.

Význam: Vídeňské inspirace přenesl do rodného Slezska a na Moravu. Jeho raná díla vedla od secese k moderně, ale pak došlo k obratu v jeho architektonickém myšlení. Začal kritizovat svého učitele Otto Wagnera a obrátil se k historizujícím směrům. Bývá označován za předchůdce postmoderny.

Díla Leopolda Bauera v Krnově

Střelecký dům (dnes SVČ Méďa) 1904–1909
vila Hany Larischové na Ježníku 1913
Chlupaczkova vila 1924
přestavba hotelu Tiroler (dnes Slezský domov) 1928–1930
tělocvična (dnes sokolovna) 1932–1933

.

Střelecký dům

.

Manželé Sebastian a Carol Bauerovi dosud znali krnovské stavby Leopolda Bauera jen z knížek a internetu. Velký dojem v nich zanechala návštěva vily Hany Larischové na Ježníku. foto: Ladislav Steininger

.

tělocvična (dnes sokolovna)

.

Carol a Sebastian Bauerovi před Střeleckým domem Leopolda Bauera. Dnes bývalá střelnice slouží jako SVČ Méďa.

Víte že…?

• Leopold Bauer zesnul ve Vídni 7. října 1938, tedy přesně ve stejný den, kdy jeho rodný Krnov navštívil Adolf Hitler?

• Krnovský genealog a historik Zdeněk Háza již zdokumentoval na 700 přímých předků Leopolda Bauera?

• Leopold Bauer byl ředitelem vídeňské Akademie výtvarných umění, která mladého ambiciózního malíře Adolfa Hitlera dvakrát nepřijala ke studiu pro nedostatek talentu?

• Otec Leopolda Bauera byl vynikající hudebník – instrumentalista, který se pragmaticky rozhodl pro kariéru hoteliéra?

• Leopolda Bauera adoptoval a materiálně zajistil židovský podnikatel Gejza Szlubek z Bratislavy?

POZNÁMKA: Bauerova doba

.

Rok 2000: ministr kultury Pavel Dostál osobně přijel do Krnova odhalit památník Leopolda Bauera. Protože tento architekt významně ovlivnil podobu Krnova i Vídně, stal se tento památník gestem smíření mezi českými a německými obyvateli Krnova.

Ministr Pavel Dostál v roce 2000 při odhalování krnovského památníku Leopolda Bauera připomenul zlaté časy, kdy německý pekař dodal chleba do židovského obchodu a za utržené peníze si nechal šít šaty u české švadleny. Takto idylické soužití fungovalo jen do třicátých let, kdy nastal vzestup nacismu.

Leopold Bauer přišel o konkurenci, když talentovaní židovští architekti museli emigrovat. Sám se bál, kdy mu nějaký uvědomělý soukmenovec v duchu norimberských zákonů vyčte jeho nevlastního židovského otce a mecenáše Gézu Szlubka.

V té době pracoval na svém mistrovském díle. Na krnovské tělocvičně, kterou dnes známe jako sokolovnu. Původně to měla být železobetonová moderna, ale vkus zadavatelů se změnil. Nacistická estetika žádala něco sudetoněmecky tradičního.

Pragmatik Bauer se geniálně vyrovnal s poptávkou. Vtiskl moderně požadovanou členitost a terasy. Hitler se totiž zamiloval do filmů Leni Riefenstahlové, která novátorsky oslavovala sport. Árijský sportovec bojuje svými výkony za lepší svět, proto i krnovská tělocvična musí mít terasu, aby z ní pohlaváři kynuli heroizovaným borcům.

Řízením osudu Němci stihli postavit jen tělocvičnu, ale stadion před sokolovnou si už postavili Češi po roce 1945. Z Bauerovy terasy shlíželi soudruzi na spartakiády. Takto zase noví čeští obyvatelé Krnova vyjadřovali svou dobu.

.

Sochař Pavel Charousek vytvořil bustu Leopolda Bauera podle fotografií.