Při mši se kostel Panny Marie Sedmibolestvé zaplní zelenými mysliveckými uniformami. Bude zahájena fanfárami trubačů z Lesní správy Jeseník. Mysliveckou mši, kterou celebruje kněz Karel Slíva, budou provázet svým zpěvem sólisté chrámového sboru od sv. Martina.

"Loni bylo na Svatohubertské mši na 400 lidí. Mnozí přijeli i z Opavy, Bruntálska a Rýmařovska. Letos bude po mši ještě následovat koncert mysliveckých trubačů, a pak bude zahájena takzvaná Hubertova jízda, což je starý obyčej, který nedávno oživil jezdecký oddíl. Na Cvilíně bude také připravena ukázka práce sokolníků,“ uvedl předseda okresního mysliveckého spolku Josef Chrastecký.

Pořadatelé chtějí již každoročně sloužit mysliveckou mši na Cvilíně, a to vždy kolem svátku svatého Huberta. Svatohubertský kult je spjat s jelenem, symbolem lovné zvěře. Legenda vypráví o vidění svatého Huberta, kterému se zjevil jelen s křížem mezi parohy a vyzval ho, aby začal hledat Boha. K nám bylo uctívání svatého Huberta přeneseno v 17. století hrabětem Františkem Antonínem Sporckem. V některých zemích jsou svatohubertské mši přítomni kromě lovců a myslivců v uniformách také jejich psi, kterým kněz uděluje požehnání jako ochranu proti vzteklině.