Je to již notná řádka let, kdy naposledy proběhli Bruntálem poloodhalení odvážní saunaři. Poprvé vyběhli do bruntálských ulic příznivci saunování podle vzpomínek Anny Křenovské před jednačtyřiceti lety. Byla to právě Anna Křenovská, která se z pozice pracovnice sauny o běžce a jejich zázemí starala.

Původní bruntálská sauna stála v budově nad bankou v Komenského ulici, jenž byla součástí Veřejných služeb města Bruntálu, od roku 1975 Okresního podniku služeb. Dnešní sauna se nalézá v městském parku, a právě toto místo bylo v sobotu 27. prosince vpodvečer dějištěm obnovené tradice Vánočního běhu saunařů. Počasí běžcům skutečně nepřálo, ale otužilé muže ani při silném mrazu nic neodradilo.

Sauna je i o recesi

Běželi muži, kteří se pravidelně v sauně scházejí ve čtvrtky a soboty. „My to jdeme teď jenom zkontrolovat," váhal před saunou Petr Hořínek z Bruntálu se svými kamarády. Nakonec se ale přece jen rozhodl vyběhnout.

„Bylo to právě znovuobnovení tradice, co nás k dnešnímu běhu přimělo," řekl pořadatel akce Michal Handl, který navštěvuje saunu dlouhých dvacet let. Přidali se i další jednotlivci.

Běh brali účastníci jako zpestření závěru letošního kalendářního roku. „Ani já jsem nemohl běh vynechat, nemohu přece trhat tak dobrou partu, kterou tu v sauně máme. Náš saunařský klub prostě drží pohromadě," konstatoval další běžec, Tomáš Foros ze Široké Nivy.

Tomáš Foros saunuje celých dvacet pět let. „Taky nám šlo o propagaci zdravého životního stylu a o zábavu a recesi," uvedl Foros. Bruntálskou saunu považuje za jednu z nejlepších v České republice.

„Je to takové domovské zařízení. Pravidelně se schází dobrá parta, je to o relaxaci, i o té naší společné zábavě," dodal Tomáš Foros.

Kořalku s sebou!

To už vystartovali od sauny Zdeněk Antl a Karel Mašlík z Bruntálu nebo Richard Šanda ze Starého Města. „Jasně, že s sebou máme kořalku na zahřátí," potvrdil Zdeněk Antl. „Škoda, že jsem nestihl start, prostě jsem přišel pozdě," litoval další pravidelný saunař Richard Vodička. Trasa běhu vedla k bistru Emona v Dukelské ulici, a zpět do tepla sauny, jejíž potírna dosahuje obvykle až ke sto třiceti stupňům celsia.

„Jsou to machři," pokyvovala přihlížející Alena Svobodová z Bruntálu, která do sauny chodí dlouhých čtyřicet let, a před pár dny se zúčastnila též otužilecké akce Bruntálský krystalek na Kobylím rybníku.

Za rok na podzim tomu bude padesát let, co začalo skupinové saunování dětí z bruntálské Mateřské školy v Mahenově ulici. Tradici zdravého saunování zakládal v Bruntále lékař Antonín Mikolášek, nestor saunování v Česku.

Doktor Mikolášek vyzval čtenáře Bruntálského a Krnovského deníku k doplnění dokladů, fotografií staré sauny nebo samotných saunařů. Napřesrok by rád uspořádal setkání všech dětí a učitelek, které se v Bruntále za ta léta saunovaly.