Znáte motoskijöring? Horní Město u Rýmařova je v Jeseníkách hlavní mekkou tohoto sportu. V sobotu 5. února v této obci s necelou tisícovkou obyvatel pomalu nebylo kde zaparkovat. Organizátoři už dlouho nepamatují takový zájem diváků.

Přímo v ulicích mohli návštěvníci Horního Města nasávat řev motorů, vůni benzínu a adrenalin divoké jízdy lyžařů a motorkářů. „Svatá Agáta bývá na sníh bohatá,“ říká pranostika o 5. únoru.

V Horním Městě sněhovou nadílku pomalu nestíhali odhrnovat, a ještě spousta sněhu v ulicích zbyla pro motoskijöringové řádění lyžařů a motorkářů.Existuje řada motorkářů, kteří přes zimu odstaví mašinu do garáže a dopřávají si adrenalin na lyžích. Motoskijöring je způsob, jak oba tyto koníčky spojit do jednoho zimního sportu. Lyžař tažený na laně za crossovým motocyklem se řítí společně po závodním okruhu jako dávný vozataj s koněm.

Dříve sobi a psi, teď i motorky

Tento sport vznikl ve Skandinávii, kde navázal na tradici lyžování za sobem, za koněm nebo za psím spřežením. Tato podívaná, při které se bílý sníh často pod koly motorek smísí s hnědým blátem, má nejvíc fanoušků a stabilní základnu v Horním Městě u Rýmařova. Konají se tu motoskijöringové závody v kategoriích hobby, profi a veterán. Startuje jeden napínavý závod za druhým. Je to atraktivní podívaná, jak lyžaři na pětimetrovém laně zažívají dramatické situace v závratné rychlosti.

Základem je nenechat se rozhodit na muldách, a najít v rozježděném sněhu tu správnou stopu. Lyžař je neustále oslepován směsí sněhu a bláta, která mu stříká na helmu od motorky. Pády při rychlostech až 70 kilometrů v hodině nepostihují nejen muže na lyžích, ale i motorkáře. Zkrátka sportovní zážitek, kvůli kterému stojí za to vypravit se do zasněného Horního Města.