VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motorkářská bohoslužba a žehnání motorkám

Krnov /FOTO/ - Mše byla sloužena za zesnulé kamarády krnovských motorkářů. Žehnání motorkám knězem zase slibuje ochranu na cestách před haváriemi. „Nechám si motorku posvětit, ať se s ní letos pokud možno neválím po silnicích,“ řekl krnovský motorkář Karel Dufek.

16.4.2012 1
SDÍLEJ:

Kněz Josef Goryl nepostrádá smysl pro humor. „Nyní pokropím svěcenou vodou všechny ty krásné stroje, které jste sem dovezli, nebo přesněji řečeno stroje, které sem dovezly vás,“ řekl krnovským motorkářům.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Bylo napínavé sledovat, jak si kněz a příslušník Řádu minoritů Josef Goryl poradí v chrámu plném motorkářů, kteří se dosud o křesťanství a věci víry příliš nezajímali, a kostely většinou znali jen zvenčí.

Hlavní organizátor motorkářské akce Jaroslav Mlček nic neponechal náhodě a před zahájením mše všem dal základní instrukce, jak se chovat v katolickém kostele při bohoslužbě: „Chtěl bych vás upozornit, že v chrámu Páně se nemluví, ale modlí,“ řekl Mlček a vyzval kolegy v lavicích, aby důstojně vzpomínali na kamarády, kteří se na ně dívají z motorkářského nebe.

„Věřící i nevěřící mají jedno společné: naše cesta životem jednou skončí. Zamyslete se proto nad slovy kněze, který nás přijal tak vlídně a vstřícně,“ řekl před zahájením bohoslužby Mlček.

Jeho výzva dopadla na úrodnou půdu. Přestože před kostelem byla motorkářská společnost hlučná a rozjařená, bohoslužbu všichni brali vážně. V chrámu při modlitbách, kázání i eucharistii vládl klid, který jen občas narušovalo tiché vrzání páteřních chráničů, kožených bund a pevných motorkářských bot.

Přestože kněz Josef Goryl vybral opravdu jednoduchý žalm „Oslavujte Hospodina, neboť je dobrý,“ se zpěvem u motorkářů příliš nepochodil. Se zpěvem mu to sice nevyšlo, ale odpověď antifonou „Pane, doveď nás k cíli“ už zvládli motorkáři na jedničku.

Kněz měl před sebou nelehký úkol. Musel zvolit takové téma kázání, aby zaujalo publikum s přilbami na lavicích, které nemá s katolickými tradicemi téměř žádnou zkušenost. Dokáže najít paralelu mezi křesťanstvím a motorismem?

„Váš koníček vám slouží k setkávání, blízkosti, vstřícnosti a vzájemnosti. Je to tedy stejné poslání, jaké dal Ježíš svým apoštolům. Stejně jako oni překonáváte vzdálenosti, sbíráte při tom zážitky a provází vás radost,“ poradil si se svým úkolem profesionálně minoritský kněz Josef Goryl. Nezaskočily ho ani přezdívky zesnulých motorkářů, za které sloužil zádušní mši.

„Nyní pokropím svěcenou vodou všechny ty krásné stroje, které jste sem dovezli, nebo přesněji řečeno stroje, které sem dovezly vás,“ dodal s humorem v závěru bohoslužby.

„Měl jsem obavy, aby nám vyšlo počasí, protože předpověď byla docela strašidelná. Zima motorkářům nevadí, v dubnu každý musí počítat s tím, že je třeba se teple obléknout. Daleko horší je déšť, který spolehlivě zkazí požitek z jízdy,“ pochvaloval si vydařenou akci Mlček, který doufá, že se nyní už budou motorkáři setkávat na Cvilíně každoročně, podobně jako třeba myslivci na Svatohubertské mši.

„Víte, že ani nevím, jestli motorkáři mají nějakého patrona? Samozřejmě nad všemi motoristy a nad bezpečností dopravy bdí svatý Kryštof, ale jestli motorkáři mají nějakého svého vlastního svatého extra, to fakt nevím,“ přiznal motorkář Mlček.

Zdánlivě neslučitelné světy motorkářů a křesťanů se v našem regionu začaly sbližovat asi před pěti lety, když do Opavy přišel mladý kněz z Polska. V Polsku je daleko užší propojení církve a světské společnosti, takže zde jsou zcela běžné i skupinky zbožných motorkářů, kteří si každoročně nechávají své stroje požehnat knězem a pak na nich vyráží na poutní místa. Tak se stalo, že do Opavy se začali sjíždět motorkáři z Krnovska i z dalekého okolí a pěkná tradice žehnání motorek se začala šířit i mimo Opavsko.

Modlitba pro motorkáře

Pane, svěřil jsi mi sílu, která může sloužit, ale je schopná též ublížit nebo zabít.

Prosím, pomoz mi, aby tato jízda nebyla pro mne nebo jiné jízdou zraňující, nebo setkáním se smrtí.

Pane, slyš moji prosbu, daruj mi klid a rozvahu, abych schopnost řídit doplnil i ohleduplností,

a tak plnil Tvé přikázání

NEZABIJEŠ…

Matko milostná, přimlouvej se za mne a za všechny, které na této cestě budu potkávat, vždyť jsi naší matkou a tvůj syn je Ježíš Kristus, můj Bůh a Pán, který nás učil a přikázal:

„Miluj bližního svého jako sám sebe ! „

Volám o Tvojí pomoc, neboť vím, že Ty nás, svoje děti,miluješ Ježíši.

Vypros nám Boží ochranu a šťastný návrat do naších domovů.

Amen.

Autor: František Kuba

16.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač - ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, tř. Práce 1, Požadujeme: zdravotní průkaz, praxe v prodeji masa, znalost práce na PC, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti. Stravenky., Hlásit se na e - mail : stancik.v@makovec.cz nebo na tel. č. 554 725 733 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.30 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.30 hodin /., Z : 16.3.2018. Pracoviště: Makovec a.s. - pracoviště bruntál, tř. Práce, č.p. 1960, 792 01 Bruntál 1. Informace: Lenka Zlámalová, +420 554 725 733.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník, 18 000 Kč

Modeláři slévárenští dřevomodelář, kovomodelář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň : výroba a oprava slévárenských modelů., -obsluha dřevoobráběcích(kovomodelář-kovoobráběcích) strojů a strojních zařízení, -ruční obrábění dřevěných a plastových materiálů řezáním, hoblováním, tvarováním, dlabáním, vrtáním a broušením ručními nástroji, -kovoobrábění, -znalost čtení výkresové dokumentace, -orientace v normách a technických podkladech pro provádění dřevo a kovomodelářských prací, -volba postupu práce, strojů, nástrojů a materiálu pro provádění dřevomodelářských prací, -sestavování a zhotovování dřevěných, případně kovových modelů s několika dělícími rovinami a s několika jaderníky, -manuální zručnost, -mzda 120Kč/hod. a výše(dle praxe a zkušeností). Pracoviště: Uneko spol. s r. o., 793 16 Zátor. Informace: Pavlína Vyhlídalová, +420 554 645 111-3,777 622 871.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, Co bude Vaší náplní práce?, " obsluha a řízení stroje dopravního značení Hoffmann, " pravidelné kontroly chodu a výkonu stroje, " příležitostná obsluha i jiných strojů a manuální stavební práce, " práce dle pokynů nadřízeného pracovníka, Co od Vás očekáváme?, " vzdělání střední odborné s výučním listem, " praxe v oboru 2 - 3 roky, " platný řidičský průkaz sk. B, C, T, " průkaz strojníka, " zodpovědnost, výkonnost, " samostatnost, spolehlivost, " časová a místní flexibilita, " ochota učit se novým věcem, " manuální zručnost, Co Vám za to nabízíme?, " platové podmínky - základ mzdy + pohyblivá složka mzdy na základě odvedeného výkonu, Na co se můžete těšit?, o zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o přátelské pracovní prostředí , o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o možnost uplatnění svých znalostí a zkušeností, o stravenky, o čtvrtletní odměny, o další benefity, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá do konce sezóny, možné prodloužení , , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Zaměstnanecké výhody : Stravenky, čtvrtletní odměny, další benefity., Z : 10.1.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 83 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Zemědělský dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.6 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Požadujeme:, " vyučen výhodou, " zkušenosti s křovinořezem, , Nástup: , " březen - duben 2018, , Pracovní úvazek:, " plný, do 30. 11. 2018, , , Nabízíme: firemní benefity, prémie, příplatky, , , Bližší informace: Ing. Vaňková Lenka, tel. 602 785 192, Bc. Měsícová Radmila, tel. 554 692 040,, e-mail: radmila.mesicova@tskrnov.cz, Z : 8.3.2018. Pracoviště: Technické služby krnov s.r.o., Stará, č.p. 256, 794 01 Krnov 1. Informace: Radmila Měsícová, +420 554 692 040.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Krnově se ženy učí na povolání chůvy

Jmenuji se Jiří Tománek, narodil jsem se 12. března 2018, při narození jsem vážil 3430 gramů a měřil 50 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Lucie Palyzová a můj tatínek se jmenuje Jiří Tománek. Bydlíme v Třemešné ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Poznámka Fidela Kuby: Chudá církev?

Senioři mi každý týden přepošlou pár řetězových e-mailů, které jsou označené třeba: Hrůza! To je silná káva, okamžitě přeposlat! nebo ZLOČIN na vlastním národě!!! Většinou ty konspirace o migrantech, islámu, papežovi a Merkelové nečtu.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Socha Máří Magdalény s lebkou se vrací na zámek po sedmdesáti letech

Příznivci zámku ve Slezských Rudolticích znali z předválečné fotografie sochu Máří Magdalény, ale považovali toto umělecké dílo za zničené nebo odcizené. Naštěstí se zmýlili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT