Z motorky na kolo

Začal jezdit na speciálně upraveném kole k freestylovým závodům. Výrazně se mu tak podařilo snížit náklady na sportování. „Zhruba na měsíc jsem byl kvůli zranění nohy mimo boj o vavříny. Uvidí se, jak nohu rozhýbu na rehabilitacích. Poté se opět pokusím začít závodit,“ řekl Tomáš Duda.

Kvůli úrazu byl nucen vynechat tři závodní podniky na kole, ale naštěstí zatím žádný na motocyklu, s nímž bojuje o vítězství. Ví, že mu zranění ubralo i na fyzické kondici, ani tak se nevzdává.

Daří se mu vyhrávat

Tomáš Duda má za sebou různorodou škálu závodních úspěchů. Je kupříkladu vicemistrem Moravy v kategorii motocyklů do pětaosmdesáti kubických centimetrů. Minulý rok byl Tomáš Duda druhý ve Východočeském poháru v kategorii MX2, letos je v průběžném pořadí motokrosových závodníků v nejsilnější kategorii licencí zatím na třetí pozici.

„Dříve jsem trénoval na motorce pravidelně, s pořádným tréninkem jsem teď přestal. Nyní jsem spíše začal častěji trénovat na kole, ale i tak se na motocyklových závodech dostavují nějaké ty úspěchy,“ skromně hodnotil výsledky Tomáš Duda. Je otázka, jak promluví do výsledků motorkáře jeho současné zranění.

Než se zranil, trénoval s kamarády Pavlem Jarošem a Tomášem Podzimným na speciálních kolech v jedné z obcí u Bruntálu. Bikeři jezdí freestyle, což je volná disciplína, při níž jezdci předvádějí kombinaci různých triků na upravených kolech. Ať už ve skateparku, nebo na dřevěných či hliněných skocích, při nichž jde o nejtěžší sestavu triků. Úspěšnost jezdce spočívá v obtížnosti triků a v předvedení.

„Jednoduše: kdo předvede nejsložitější sestavu triků, zároveň ten, kdo s nejtěžšími skoky jezdí pro oko nejlépe, vyhrává. Jde i o celkový dojem, výšku skoku a styl,“ popsal tento extrémní sport Tomáš Duda. Příklad Tomáše Dudy ukazuje cestu dalším amatérským jezdcům, jejichž snem je prosadit se, uspět, něco dokázat.

Jen to zkusil, už se mu vedlo

Jen tak z odvahy, a trošku i z legrace se postavil Duda na začátku letošních letních prázdnin na start dual slalomu, souběžnou jízdu dvou jezdců – bikerů na stejné trati. V tomto závodu čeká vítězství na toho, kdo dojede do cíle jako první. V silné konkurenci zhruba sedmdesáti pěti jezdců z Česka i ciziny dojel Tomáš Duda na čtvrtém místě, aniž trénoval.

„Soupeři měli naprosto perfektně připravená kola pro tento závod, dvě brzdy, pneumatiky s hroty, všechno. Protože v závodu nebylo až tak vysoké startovné, dal jsem si říct a přihlásil jsem se,“ vzpomínal na soupeření s daleko lépe materiálně vybavenými soky Duda. Kdyby měl lepší kolo, mohl by prý i vyhrát.

Sportování něco stojí

Dudu velmi mrzí, že není pro závodění až tak dobře finančně zajištěn. Sehnat sponzora, jehož by na závodech doma i v cizině propagoval, je v Bruntále prakticky nemožné. „Můžete mít talent, formu, ale ani to kolikrát nestačí. Zválcuje vás ten, kdo má peníze na lepší stroje. Ty výsledky jsou dnes opravdu hodně o penězích. Něco stojí náhradní díly, samozřejmě startovné a hlavně doprava na závody,“ uvedl Duda, který z finančních důvodů bere motocyklové závody spíše jako zábavu, a zaměřil se spíše na cyklistiku, která je o dost levnější.

„Především bych rád poděkoval za podporu rodině, otci i kamarádovi Kubovi Bednarskému, který mi nejvíce pomáhá se servisem kola, jezdí se mnou na závody a vlastně nebýt jeho, možná bych se k závodění na kole nikdy nedostal. Viděl jsem, jak jezdí sjezd, a přišel jsem na to, že bych mohl začít s freestylem. I díky němu jsem nyní tam, kde jsem,“ dodal Duda.

Tomáš Duda, Pavel Jaroš a Tomáš Podzimný. To je trojice kluků, která letošní léto zasvětila skokům a fintičkám na speciálně upravených bicyklech. Foto: Jakub Bednarský