Rozvoj cykloturistiky na Moravskoberounsku by přivítali i tamní podnikatelé. Vedení města odmítá, že by na cyklisty nemyslelo. Radnice má projekt a pokoušela se dostat k milionům na jeho realizaci, avšak bezvýsledně.

Na dalším se chce podílet společně s Mikroregionem Bystřička. Jde o části údolí řeky Bystřice a napojení trasy vedoucí takzvaným Severomoravským Švýcarskem na sousední Bruntálsko.

Údolí Bystřice

„Projekt jsme nazvali Cyklostezka Bystřice Moravský Beroun. Stavba by měla začít za posledním domem v místní části Ondrášov a navázat zbudováním propojovacího úseku na stávající naučnou stezku Panské louky. Ta je vedena po asfaltobetonových lesních cestách pod vrchol Nízkého Jeseníku Slunečnou," popisovala starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalska.

Úsekem dlouhým 2,4 kilometru chce město navázat na projekt Mikroregionu Bystřička, který postupně cyklistům otevírá pozoruhodné, místy až kaňonovité, údolí Bystřice s četnými mosty a tunely.

Shání dotace

Město již usilovalo o dotace. „V roce 2012 jsme požádali o dotaci z ROP Střední Morava, ovšem neuspěli jsme," vysvětlovala starostka s tím, že město je stále připraveno nabídnout cyklistům trasu směrem na Slunečnou. Pro jeho rozpočet by to však bylo velké sousto.

„Náklady jdou k 18 milionům korun, jelikož na trase jsou plánovány dvě lávky přes Bystřici. V roce 2012 jsme počítali s tím, že 85 procent nákladů půjde z dotace," připomněla starostka.

Směr Domašov

Město také chce spolupracovat s Mikroregionem Bystřička při napojení na opačnou stranu, směrem na Domašov nad Bystřicí. „Tento projekt je mikroregionem zpracovaný tak, že začíná v Sedmi Dvorech, což je místní část Moravského Berouna, a pokračuje na Domašov nad Bystřicí.

Lesní pozemky se již podařilo získat do majetku města," uvedla. Jde o 1,5 kilometru dlouhou část celkové trasy, která má spojit Olomouc a Moravský Beroun.

Propojení dvou krajů

„Moravský Beroun již je partnerem Mikroregionu Bystřička a nic by nemělo bránit v tom, abychom postupně propojili cyklostezku na Moravskoslezský kraj," dodala.

Na to čekají nejen cyklisté, ale také podnikatelé v turistickém ruchu. „Kdyby už existovalo napojení na Slunečnou od Olomoucka podél Bystřice, možná bychom nebyli nuceni penzion prodávat," posteskla si Jiřina Zajícová, která provozuje zrekonstruované zařízení v Moravském Berouně-Nových Valteřicích.

Na Slezskou Hartu

„Ze Slunečné je to k nám tři kilometry a odtud se zase nabízí možnost vyjet na Slezskou Hartu. Otevírají se tam krásné pohledy na krajinu a cesta člověkem nepoznamenanou přírodou. A co jiného chceme turistům nabídnout než krásnou přírodu?" dodala podnikatelka.

Podle Tomáše Ferance z moravskoberounské opozice je rozvoj cykloturistiky pro město a jeho podnikatele velmi důležitý. „Není ani metr cyklostezky. Byl vytvořen projekt na Slunečnou, ale nepokračuje se," komentoval situaci. „Důležitý je i směr na Olomouc, kdy Mikroregion Bystřička už plánuje udělat úsek z Hrubé Vody po katastr Jívové," zmínil důležitou část trasy Severomoravským Švýcarskem.

Starosta Hluboček Ivo Černík potvrdil, že na jaře se obec pustí do více než dva kilometry dlouhé části na Smilov. „Vše je připraveno. Letos tento úsek uděláme. Bylo by dobré, pokud by nám šel Moravský Beroun naproti a Hlubočky se s Berounem propojily," uzavřel Černík.