Podle informací, které poskytl jednatel svazu včelařů z Raduně Alois Golka, se zatím oficiálně odebírají vzorky z plástů, které se podrobí vyšetření. „Likvidovat ohněm se budou prozatím stanoviště v Sádku a Táboře u Velkých Heraltic,“ upřesnil. V nebezpečí jsou i stanoviště včel Slezská Harta v okrese Bruntál.

Na začátku srpna bylo Krajskou veterinární správou vydáno nařízení týkající se mimořádných veterinárních opatření k prevenci a tlumení nebezpečné nákazy moru včelího plodu. V Moravskoslezském kraji byla tehdy vyhlášena ohniska onemocnění v okrese Karviná, Frýdek-Místek a Nový Jičín. Teď se k nim zřejmě přidá i Opavsko. „Ano, dostali jsme hlášku o možném výskytu včelího moru,“ nechal se slyšet ředitel Krajské veterinární správy Jaromír Polášek, který uvedl, že vše je ve fázi laboratorního výzkumu.

„Jakmile se zjistí ohnisko nákazy, budou vydána mimořádná veterinární opatření k likvidaci postižených včelstev.“ Polášek před časem sdělil: „Původem této nákazy je mikrob, který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí a jakýmkoliv desinfekčním prostředkům.“ Smutné je, že v případě, že tato nemoc propukne, musí se veškerá postižená včelstva utratit. Následně se musí úly s uhynulými včelami, včetně včelařských potřeb, kterými byly ošetřovány, spálit,“ upřesnil postup při likvidaci této nákazy a podotkl. „Při zjištění moru včelího plodu je zakázáno včelstva léčit.“

Za porušení povinností stanovených v Nařízení Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj může být včelaři uložena pokuta.