První vydaná v roce 2020 se jmenovala „Brok, Flek a strašidla“. Ta, co právě vychází, nese název „Putování za minísky“. Proč právě žánr dětské knihy? Monika Zoubková je totiž nejen herečka a spisovatelka, ale především maminka Emy a Stely, se kterými si začaly vymýšlet a malovat pohádkové příběhy.

Monika Zoubková je hrdá na rodinné spoluautorství dětských knížek. Vždyť její holčičky vymyslely dokonce i jména hlavních hrdinů, kteří vystupují v obou knížkách. Jsou to pejsci Brok a Flek, takže když vznikala audiokniha, musela Monika Zoubková jako profesionální herečka v nahrávacím studiu nejen číst svůj vlastní text, ale také měnit hlasy a pořádně štěkat.

Berou krnovské restaurace, hospody a cukrárny platby kartou? Deník monitoroval situaci v pondělí 17. července 2023.
V Krnově můžete vyrazit bez cashe nebo bez platební karty, a najdete svůj podnik

V „Putování za minísky“ přibyly do příběhů nové postavy, z nichž některé jsou v kontextu literatury pro děti inovativní až šokující. Například strašidlo Smradivka je vlastně oživlé lejno.

Setkání s Ivou Janžurovou v Krnově

Kmotrou první knihy knihy  „Brok, Flek a strašidla“ se v roce 2020 stala legendární česká herečka Iva Janžurová, se kterou se Zoubková poprvé setkala právě v Krnově. Shodou okolností její sestra Hana Zoubková (provdaná Blažková) před lety jako studentka kolportovala Region – Krnovské noviny a později s Regionem spolupracovala jako externí redaktorka. Když přijela do Krnova Iva Janžurová, sestry Hanka a Monika se odhodlaly zaklepat na její divadelní šatnu. Hanka se chtěla stát novinářkou, a Monika už tehdy uvažovala o herectví, takže není divu, že za Ivou Janžurovou šly spolu.

Češi a Rumuni  v rýmařovské nemocnici společně uctili prvního beznohého pilota na světě. Gheorghe Bănciulescu havaroval v Jeseníkách 12. září 1926, a lékaři v Rýmařově mu zachránili život. 20. července 2023
VIDEO: Stíhačky nad Rýmařovem uctily prvního beznohého pilota na světě

Právě na tuto úsměvnou historku vzpomínaly Monika Zoubková s Ivou Janžurovou na křtu knihy. Jak mladičké sestry „redaktorka a herečka“ přišly v Krnově pořádat Ivu Janžurovou o rozhovor pro Region Krnovské noviny. Když Iva Janžurová poprvé uviděla děvčata ve dveřích, v první reakci spontánně vyjekla: „Jéé, dvě zrzky!“ Byla k Hance a Monice vlídná, a rozhovor jim poskytla.

Dcera Ema byla první ilustrátor

Po letech si Monika Zoubková se svými malými holčičkami Emou a Stelou vyprávěly o dvou pejscích, kteří bojují se strašidly. Mimoděk se při tom projevil výtvarný talent Emy.

„Máme u nás lesopark, takže jsme přemýšlely, jak tam strašidla zlobí a co vyvádí. Tak se z toho vlastně staly příběhy na pokračování. Spousta z nich už zanikla, ale některé jsem chtěla zachovat kvůli dceři jako naše společné dílo. Tak jsem jich pár sepsala a nechala jsem vytisknout asi deset kopií. Dcera je ilustrovala, a rozdala kamarádům. To byla předzvěst knihy o dvou pejscích a strašidlech. Miluji přírodu, tak jsem jejich příběhy zasadila do lesa. Takže tam musel být i majitel pejsků, pan hajný. Mrzí mě, že nakladatelství, které jsem oslovila, nesouhlasilo s dětskou kresbou,“ prozradila Monika Zoubková nedávno v podcastu Dáme křeslo.

Festival Česko-polské Pojiwo se v odlehlém Javornickém výběžku Travné koná už přes dvacet let. 22. 7. 2023
Česko-polské Pojiwo vyjadřuje radost z otevřených hranic v Javornickém výběžku

Vznášející se liščí víla Ame je pozpátku Ema, podle holčičky, která ji vymyslela. „Už tehdy se celé hodiny vydržela bavit malováním. Dnes už je Ema studentka audiovizuální tvorby a grafiky,“ prozradila Zoubková o své talentované dceři.

Vzpomínky na Krnov jsou spojené s houslemi

Při vzpomínání na rodný Krnov Monika Zoubková prozradila, že se klidně mohola stát houslistkou, protože její babička, maminka, bratr i sestra hráli na housle. „Se sourozenci jsme ale hráli spíš z povinnosti. Máme rádi hudbu, ale věčné pilování techniky a stupnice pořád dokola nás moc nebavily. Když jsem hrávala na housle ještě na gymnáziu, vůbec jsem nepředpokládala, že to někdy v životě využiju. Teď jako herečka to hraní konečně můžu zúročit, protože v divadelní hře Kašparova sláva vánoční zní koledy,“ zavzpomínala Monika Zoubková v podcastu Dáme křeslo.