Titul propůjčují tvůrci projektu školám, které se přičiňují o výchovu související s přírodním prostředím, výuku enviromentální. Titul lze získat pouze jednou za tři roky. „Sbíráme staré baterie, třídíme odpad, těch aktivit je mnoho. Úspěch se dostavil také díky učitelce naší školy Květě Děrdová, která cenu v Praze na ministerstvu převzala spolu se mnou,“ řekla ředitelka Ivana Václavíková. Květa Děrdová je vyučující přírodopisu a zeměpisu, je zodpovědná právě za enviromentální výuku.

Titul je oceněním dobré práce celé školy, dětí i učitelů. Vše začalo tříděním odpadů. „Snažíme se věnovat ekologické výchově, to znamená nejen programům pro žáky a sbírání surovin. Snažíme se pořádat i akce pro veřejnost, různé dílničky, na jaře chystáme jarní miniflóru,“ uvedla vyučující Květa Děrdová. Veškeré tyto aktivity se do projektu počítají, podle nich určuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Česká komise UNESCO a vyhlašovatel, jímž je Klub ekologické výchovy, s. r. o. vítěze ekologického snažení.

„Nyní dobudováváme dřevostezku, budujeme altán. Škola tak pomáhá s osvětou v oblasti ekologie nejen dětem z Břidličné, ale i z okolních obcí,“ informovala Květa Děrdová. Do školy jezdí dětí z Malé a Velké Štáhle, Arnoltic, Ryžoviště či Vajglova. Ekologickou výchovu se snaží zapojit škola do všech předmětů, aby aktivity pronikly dětem do krve a staly se pro ně běžnou normou.

Mezi sdružení klubu ekologické výchovy se škola v Břidličné přihlásila zhruba před rokem. Klub sdružuje základní i střední školy, které se zabývají ekologickou výchovou. V projektu je zaregistrováno 238 škol, o titul se ucházelo 62 škol.

„Jednou za tři roky škola pošle prezentaci dokladující její činnost. Dotazník tvůrci projektu vyhodnotí a ocení ty nejlepší,“ doplnila Květa Děrdová. A nejlepší letos jsou právě v Břidličné. Pokud si chce škola ocenění uchovat i po třech letech, musí pokračovat v dobře rozjeté práci. Jinak významné ocenění propůjčí organizátoři někomu jinému.