VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Módní návrhářka Alena Wilson na plese

Součástí městského plesu v Bruntále se během uplynulých let stalo i představení osobností, na které může být Bruntál pyšný.

13.2.2016
SDÍLEJ:

Rodačka z Bruntálu Alena Wilson (na snímku stojící vpravo) se věnuje módnímu návrhářství, vybudovala si vlastní módní značku. S modely Aleny Wilson i se samotnou návrhářkou se seznámí návštěvníci městského plesu v Bruntále.Foto: archiv Aleny Wilson

Tak například v roce 2013 u příležitosti osmistého výročí založení města bylo vyhlášeno jedenáct osobností, mezi nimiž si přišel převzít cenu například i významný divadelní režisér Vladimír Morávek. Bruntálský ples moderovala místní rodačka Michaela Ochotská, která svého času moderovala Televizní noviny na Nově.

Letos bude na programu plesu módní přehlídka, na níž návštěvníci uvidí modely, které pochází z dílny pražské módní návrhářky Aleny Wilson, jež se narodila v Bruntále.

„Modely na tuto přehlídku jsem vybírala tak, aby se tematicky dotýkaly společenských událostí. Předvedu hlavně kolekci malých černých koktejlek a také velkých večerních rób," prozradila Alena Wilson, nač se mohou lidé na plese těšit.

Aby byla přehlídka perfektní, k tomu přispějí i mnohé ženy v Bruntále, nejen jako vizážistky či kadeřnice, ale i jako modelky. Alena Wilson pro přehlídky ráda používá „normální" ženy, pro které jsou i její modely určeny.

Pokud se někomu šaty na plese zalíbí, může si je objednat. „Já pro klientky šiju šaty na míru, takže ty modely, které na přehlídce budou, jsou vzorky, které používám hlavně na módní přehlídky a jiné prezentace. Pokud bude mít někdo o šaty zájem, není problém se s námi domluvit na jejich ušití," řekla Alena Wilson.

Za dobu svého působení spolupracovala s mnoha známými osobnostmi. Mezi ně například patří herečka Adéla Gondíková, herečka Dáda Patrasová, zpěvačka Tereza Mátlová, herečka Světlana Nálepková, Yveta Blanarovičová, Linda Finková či moderátorka Kateřina Kristelová.

Alena Wilson: Prožila jsem tady krásné dětství

Alena Wilson

Její profesní život se zprvu ubíral jiným směrem, bruntálská rodačka Alena Wilson (narozená jako Románková) po studiu ekonomie a zahraničního obchodu pracovala jako manažerka v několika firmách a v reklamní agentuře v Praze, kde také poznala svého manžela, Američana.

Od mládí ji ale přitahoval módní design, sama si navrhovala šaty. Rozhodnutí, které změnilo její profesní dráhu, přišlo na jednom večírku, kde zaujala přítomné dámy svými šaty. Po mateřské se proto už nevrátila do původního zaměstnání, ale založila si v Praze vlastní salon s módní značkou Alena Wilson.

Kdo bude v Bruntále předvádět vaše modely? Budou to ženy místní, anebo si modelky přivezete?

Mě inspirují reálné ženy. Ne ty, co vídáme upraveny grafickým programem na obálkách různých časopisů, ale ženy, které každý den potkávám ve svém životě. Jejich krása a jejich křivky. Takže na specifické přehlídky dělám dva druhy castingu. Jeden pro profi modelky, které však musí mít zdravou velikost – na přehlídky šiju modely ve velikosti 38 – a další casting pro „normální" ženy.

Ten jsem absolvovala i v Bruntále a vybrané modely budou tedy i mimo modelky předvádět učitelka, kadeřnice, manažerk atd. To vše však znamená daleko větší přípravu, protože tyto ženy se musí do přehlídky naučit v modelech chodit, překonat nervozitu a prezentovat mé modely přirozeně a sebevědomě. Být modelkou totiž opravdu není jednoduché.

Já jsem si vybrala šest reálných žen přímo z Bruntálu. Každá předvede jeden, maximálně dva modely. Zbytek budou předvádět profi modelky. Myslím, že se má bruntálský ples na co těšit, chtěla jsem připravit něco speciálního. Je pro mě ctí, že mě pořadatelé plesu v čele s Alenou Pajkošovou pozvali, a já tak mohu svou práci předvést ve svém rodném městě.

Co je dříve, žena nebo model? Tedy: navrhujete pro konkrétní ženu model k její osobnosti, anebo jsou nejprve šaty, které pak hledají svou novou majitelku?

Pro mě je vždy na prvním místě žena. Ta by měla nosit šaty a ne šaty ji. Proto pro individuální klientky navrhuji oblečení až po té, co se osobně seznámíme, probereme společně představy, pobavíme se o typu její postavy a jaký střih ji bude nejvíce sedět a pak teprve dělám samotný návrh.

Ve svých celkových kolekcích se pak zase snažím navrhovat velmi komplexní a propracované střihy, které sedí různým typům postav.

Je něco v návrhářství oděvů, co je vaše srdeční záležitost? Tedy jestli navrhujete nejraději šaty, nebo halenky, či kostýmy atd.?

Musím říct, že velká odměna je pro mne, když navrhuji velké večerní róby. Tady, se může každý návrhář opravdu „vyřádit" a fantazii se meze nekladou. Ale všeobecně miluju navrhovat jakékoliv elegantní oblečení. Nejvíce mě baví promýšlet komplikované střihy, detaily, prvky, které z mého oblečení učiní originální kousky.

Co vás baví víc, hledání nápadu, když se šaty rodí v hlavě, anebo jejich šití či pak finální zkoušení? Dá se říct, kam chodí módní návrhář pro nápady?

Každý krok tohoto procesu, který jste řekl, je něčím zajímavý. Návrhářství není jednoduchý byznys, a tak vymýšlení nápadu, šití se švadlenami, finální modely, to vše je třešnička na dortu, odměna, protože vše ostatní – tedy budování vlastní značky, budovaní klientely a celého zázemí – je veliká dřina.

Konkurence je veliká, a proto, je důležité vše dělat naplno a nikdy nepolevit v kvalitě práce.

Co máte radši či čemu dáváte přednost, klasice nebo extravaganci, která dráždí a provokuje? A co mají radši vaše zákaznice či co víc vyžadují? Chtějí zaujmout ale neprovokovat, anebo naopak upoutat za každou cenu?

Já mam nejraději, když model něčím zaujme, když se něčím odlišuje od ostatních. Žena nemusí mít velký výstřih nebo rozparek, aby byla sexy. Mám ráda eleganci s mírným náznakem provokace. Mé klientky jsou velmi rozdílné, takže každá má úplně jinou představu o tom, jak by měla vypadat.

Kolik času uplyne od nápadu, myšlenky či objednávky až k finále, kdy si žena obléká hotový model?

Pokud si chce u mne klientka objednat individuální návrh, tak celý proces trvá kolem tří týdnů. Od první schůzky po finální model. Vždy však záleží na naplnění naší kapacity, a i když spolupracuji s více švadlenami, už se nám párkrát stalo, že jsme museli na měsíc uzavřít objednávky.

Takže doporučuji nenechávat objednání šatů na poslední chvíli.

Vystudovala jste ekonomii a zahraniční obchod, pak pracovala jako manažerka a také v reklamní agentuře. Pak jste opustila tuto profesi, začala navrhovat šaty a váš koníček se stal povoláním. Nelitujete toho, že jste nešla rovnou studovat módní návrhářství a nevěnovala se tomuto už od začátku?

Musím říct, že toho opravdu nelituji. Každá cesta má své výhody a nevýhody. Pro mě jsou studium ekonomie a následné dlouholeté zkušenosti velkou výhodou v budování vlastního byznysu. To je to, co mnohým návrhářům chybí, a i když jsou někteří neuvěřitelně talentovaní, nikdy o nich neuslyšíme, protože neví, jak se prosadit, a to je v dnešní době velmi důležité.

Takže já beru věci tak, jak jdou, a dokážu se velmi rychle učit. Stoprocentní zapojení je nejdůležitější a nikdy není pozdě začít dělat cokoliv si člověk umane. Také musím zmínit, že mám obrovskou výhodu v tom, že za mnou stojí a podporuje mě v mých aktivitách můj manžel.

Bez něj bych to s dvěma dětmi jen těžko mohla zvládnout. A za to mu velmi děkuji.

Jak vzpomínáte na Bruntál? Jak často sem jezdíte?

Na Bruntál mám skvělé vzpomínky. Prožila jsem tu krásné dětství a to také hlavně kvůli svým úžasným rodičům. Ráda se sem vracím. Jezdíme sem poměrně často, protože naše děti vyžadují pravidelné návštěvy babičky a dědy.

Alena Wilson (rozená Románková)Věk: 38 let
Místo narození: Bruntál
Bydliště: Praha
Vzdělání: ekonomie a zahraniční obchod na Evropském polytechnickém institutu v Uherském Hradišti, titul MBA na vysoké škole BIBS (Brno International Business School)
Povolání: módní návrhářka, majitelka módního salonu a módní značky Alena Wilson
Rodina: manžel Brian je ekonom, děti Charlotte (7) a Richard (5)
Záliby: sport, běh, jízda na koni

Autor: Dalibor Otáhal

13.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017 udělované v Arcibiskupském paláci

Lesní bar získal cenu kraje

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Studenti viděli, jak se bojovalo proti totalitě

Totalitní režim? Krnovským gymnazistům ho přiblížil film o Petru Strnadelovi, který natočili jejich spolužáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení