Kaplička v Pelhřimovech po odsunu německých obyvatel upadla v zapomnění. Zbyla z ní ruina v houštinách na břehu potoka Troja. Není v mapách a její stavitel i majitel jsou neznámí. Leží třicet metrů od hranice na neobydleném českém břehu.

Není divu, že iniciativa na záchranu kapličky přišla z polského Pielgrzymówa. Polák Ryszard Brzezinski, který bydlí kapli nejblíže, věnoval peníze i čas na novou střehu. Kaple byla slavnostně znovu vysvěcena v roce 2011. Dnes zde hoří svíčky zbožných Čechů i Poláků a objevily se první zprávy o případech uzdravení.

„Často si povídám s lidmi, kteří se u kaple zastaví, takže dnes vím minimálně o dvou věrohodných případech uzdravení. Češi nejsou tak zbožní jako Poláci, takže sem spíš jezdí jako turisté a cyklisté. Přesto jsem zde potkal paní z Města Albrechtic, která přijela poprosit Pannu Marii o pomoc.

O kapličce se dočetla v Deníku. Modlila se zde za své uzdravení a pak jako výraz vděčnosti u kaple zasadila keř růží," uvedl Ryszard Brzezinski s tím, že druhý případ uzdravení se týká polské ženy, kterou zná už dlouho.

„Kvůli rakovině jí vyoperovali vaječníky. Byla šťastná, že to má za sebou, ale po čase se objevila nová ložiska. Běžně sice do kostela nechodí, ale když se připravovala na riskantní zákrok na specializované klinice v Anglii, rozhodla se zapálit v kapli svíčku, ať Panna Marie vyslyší její modlitby. Nechci užívat slovo zázrak, možná jde o šťastný souběh okolností, ale u obou dam léčení dopadlo dobře," vysvětlil Ryszard Brzezinski svůj pohled na věc.