Vyhláška ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na školy stanovila několik nových norem, které se ne všem školám daří splňovat. „Vyhlášku známe už tři roky, takže pro nás to není žádná novinka. Jelikož se její přijetí dva roky odkládalo, měli jsme dost času se na ni připravit. Písemně i ústně jsme konzultovali s hygienou, co a do kdy je třeba udělat. Zjistili jsme, že hygienamána věc rozumný názor,“ sdělil ředitel školy Leoš Sekanina.
Jedna třída? Sto tisíc.
Na to nemáme Mezi požadavky je například přesně stanovená výška židlí a lavic v poměru k výšce žáka, přičemž odchylka může být jen jeden centimetr. „Tyto požadavky by pomohl plnit stavitelný nábytek, ale nikde není napsáno, že musí být. Máme nábytek původní, rekonstruovaný, upravovaný. Na pořízení nového peníze nemáme,“ konstatoval ředitel. Navíc některé odborné učebny jsou společné pro žáky různých ročníků. Změna výšky nábytku by si tím pádem vyžádala skoro každou přestávku pomoc školníka. Vybavení jedné učebny s dvanácti lavicemi by stálo bezmála sto tisíc korun.
V Andělské Hoře místností, kde se v průběhu vyučování střídají žáci, mají sedm. „Vyřešili jsme to tak, že mámeve třídách lavice a židle různých velikostí. Takže nejvyšší žáci sedí v zadních lavicích a ti menší v první řadě,“ vysvětlil Sekanina. Další libůstkou ve vyhlášce je maximální rozdíl mezi teplotou měřenou u kotníků a temene na tři stupně Celsia. „Při běžném osazení třídy je cirkulace vzduchu dostačující. Nemělo by docházet k nějakému zásadnímu snižování teploty. Určitě nebudeme běhat s teploměrem a měřit teplotu u temene a kotníků. Teploměr máme ve výšce sto padesát centimetrů,“ řekl ředitel.
Ve škole se topí plynem, ve třídách jsou termostatické ventily a teploty hlídá počítač. Povinnost teplé vody škola vyřešila průtokovými ohřívači. „Na záchodech využíváme i vodu ze solárních panelů,“ doplnil Sekanina. Během prázdnin ve škole pro žákyně vybudují hygienickou kabinu se sprchou, záchodem a bidetem. Územní pracoviště Krajské hygienické stanice Bruntál na přelomu roku 2007 a 2008 vydala několik rozhodnutí o prodloužení lhůty plnění vyhlášky ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na školy.
„Nejčastějšími důvody pro vydání rozhodnutí byla nedostatečná kapacita hygienických zařízení, chybějící hygienické kabiny pro dívky, chybějící teplá voda na hygienickém zařízení žáků, nábytek, který velikostí nesplňoval podmínky, a zastaralé osvětlení. Dalším důvodem pak bylo prodloužení lhůty pro rekonstrukci školních stravoven,“ informoval Petr Kopřivík z Územního pracoviště Krajské hygienické stanice Bruntál.
Škola jako malovaná
Desítky milionů korun stála přestavba Základní školy Janáčkovo náměstí v Krnově. Komplex však nyní splňuje všechny normy a chybí mu pouze nová tělocvična. I tu město Krnov nechá vybudovat. Za pouhé dva roky byly staré objekty školy, která zahájila provoz v roce 1961, kompletně přebudovány. V budovách se již nemůžou potulovat cizí osoby. Hlavní vstupní dveře se dají otevřít pouze po zazvonění na někoho z vedení školy. Děti jsou tak v bezpečí.
Modernizací byly vyřešeny bezbariérové vstupy a vozíčkářům je umožněn pohyb po celé škole díky výtahům. Všechny třídy byly vybaveny moderním zařízením a nechybějí v nich ani předpisové lavice se židlemi. „Naše škola prošla náročnou rekonstrukcí. Dva roky jsme museli výuku přesouvat na jednu ze vzdálenějších budov naší školy. A jeden rok naše škola využila prázdných prostor Slezské univerzity za Cvilínským nádražím v Krnově. Po rekonstrukci jsou opět všichni žáci pohromadě a loni v září to bylo vůbec v historii školy poprvé, co byli žáci všech tříd pod jednou střechou. V nově opravené škole se jim líbí a je vidět, že si zrekonstruovaného areálu váží,“ řekl ředitel Jiří Zach.
Ve škole není přetopeno a žáci ocenili, že jsou pryč doby, kdy jim při výuce do tváří svítily ostré sluneční paprsky. „Třídy vypadají pěkně. Je mi líto, že už končím, protože škola tak hezká dříve nebyla. Nejkrásnější jsou třídy pro žáčky prvních stupňů,“ sdělila Petra, žákyně deváté třídy.