Když vzduchem lítají debilové, alkoholici a hovada, je skoro jisté, že jste nezabloudili mezi dlaždiče, ale ocitli jste se na půdě sněmovny. Ve slovní agresivitě vynikají především poslanci, kteří jsou nepřehlédnutelní a poněkud hůř se kontrolují. V minulosti to byl expremiér Mirek Topolánek (ODS), trvale pak Miroslav Kalousek (TOP 09) a David Rath (ČSSD).

„Politici se na veřejnosti ovládají, ale když jim povolí nervy, odhalí se a mluví, jak jim zobák narostl,“ míní psycholog Jeroným Klimeš. Podle něj však mají občané, kteří je platí, právo od nich žádat sebeovládání. „Nikdo by přece učiteli nebo lékaři při výkonu povolání podobné úlety a vulgarismy netoleroval. Vždyť na přenosech ze sněmovny by někdy měla být hvězdička,“ myslí si Klimeš.

Pil, či nepil?

Nedávná parlamentní potyčka mezi Kalouskem a Rathem má dohru před mandátovým a imunitním výborem sněmovny. Když Rath Kalouska nařkl z opilosti, ten si to nenechal líbit. Uvedl, že mu zdravotní stav už několik měsíců velí přísně abstinovat a žádal Rathovo potrestání. Tomu hrozí pokuta ve výši jednoho platu, tedy 59 tisíc korun. Kauzou se bude výbor zabývat i dnes.

„Doktor Rath nám předal písemné podklady, žádá předvolání několika svědků. Ministr Kalousek nedodal zatím nic,“ uvedl včera šéf výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Podle něj učinil Kalousek poměrně nešťastný krok, protože teď budou poslanci zkoumat, kdy a kolik alkoholu vypil. „Moc nechápu, proč návrh na disciplinární řízení podal zrovna on,“ diví se Tejc.

Zároveň si myslí, že ačkoli by se měli poslanci chovat důstojně, není správné je za každé ostřejší slůvko trestat. „Pokud nedojde na facky, pak bych nesoudil nijak přísně,“ uzavírá Tejc. Zastánce kupodivu našel i v arbitru slušného chování Ladislavu Špačkovi. „V politice mám raději šťavnatější a expresivnější typy, živé slovní přestřelky než smrtelnou nudu,“ řekl Deníku bývalý mluvčí prezidenta Havla.

V britském parlamentu totiž zažil, jak na sebe vládní a opoziční poslanci dští oheň a síru, přičemž je dělí jen lajny na délku kordu. „Pak jsem je ale viděl jít na oběd v přátelské diskusi, takže jejich spor byl věcný, nikoli osobní, na rozdíl od výpadů pánů Ratha a Kalouska. A to je škoda, protože tím ruší sympatickou dravost a vášeň, kterou mají politici provokovat,“ míní Špaček.

Chyběla by asi i poslancům, kteří před pěti lety odmítli přijmout etický kodex, jenž jim nevhodné chování a urážky zapovídal.