Kdo by rád viděl, co obnáší přesné a rychlé psaní na počítačové klávesnici, ten se může podívat na video hbitých prstůjedné z účastnic soutěže Karolíny Foukalové, žákyně osmé třídy Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm.

„Trénuji tak dvakrát, až třikrát týdně. Celkově se psaní věnuji třetím rokem,“ řekla Deníku Karolína Foukalová, mladší a nadějná soutěžící, která vybojovala třetí místo na juniorském mistrovství, jindy se obvykle umisťuje ve výsledkových listinách do desátého místa.

Soutěžící se sjeli z celé republiky

Do desátého ročníku soutěže ZAV Bruntál 2010 se přihlásilo na třicet týmů, základní školy nebyly rozhodně výjimkou. Žáci přijeli mimo Rožnova pod Radhoštěm i z Karviné, Chotěboře, Prahy, Zlína, Nového Jičína, Orlové, Českého Těšína, Bučovic, Frýdku Místku, Prostějova nebo Města Albrechtic.

Nejdál to měli do Bruntálu účastníci z Vlašimi. „Naši školu reprezentovalo sedm studentů. Dvě dívky jsou ze třetího ročníku, ostatní mladší,“ informovala Anděla Sedláčková, organizátorka klání a profesorka školy.

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se

Soutěžící Lenka Gadzialová z třetího ročníku pořadatelské školy pragmaticky konstatovala: „Vítězství asi neočekávám, nejdůležitější je se zúčastnit.“ Zkušenosti ze psaní na klávesnici se podle jejích slov mohou hodit v budoucím zaměstnání. Jaké to je chodit do práce, to si vyzkoušela při nedávné praxi v bruntálské bance. „Zatím netuším, co budu po škole dělat. Buď někde v kanceláři nebo se třeba ze mě stane učitelka,“ plánovala Lenka Gadzialová.

Studentka pochází z tradiční líhně talentů ze Základní školy Město Albrechtice, stejně tak jako její spolužačka a kamarádka Lenka Kurečková. „Psaní vyžaduje velikou koncentraci, důležité je však nemít strach. Dnes soutěžíme doma na naší škole, takže ho nemám,“ uvedla Lenka Kurečková. Obě dívky spolu s ostatními čekalo nejprve měření sil ve třech opisech textů, dvou z obrazovky a jednoho z papíru. „Je to hlavně o zručnosti,“ dodala Kurečková.

Podporou byla soutěžícím devítinásobná mistryně světa ve zpracování textů a zároveň vedoucí internetové školy ZAV Helena Matoušková, která je ochotná a schopná pomoct zájemcům s programem metodicky i technicky.

„Mou účast při jubilejním ročníku soutěže v Bruntále vnímám jako milou povinnost. Jsem ráda, že zájem o výuku psaní je nejen ze středních, ale i základních škol, kde je snahou pedagogů naučit žáky psát rukou, proč tedy ne i na klávesnici,“ zamyslela se Helena Matoušková.

Napsat například seminární práci na počítači je pro mnohé, píšící třeba jen dvěma prsty, tuze náročnou záležitostí.