Kariéra nejednoho dnešního úspěšného technika začala dávno v raném dětství, v den, kdy pod vánočním stromečkem našel stavebnici Merkur. Páťák Jonáš Grussmann ze Základní školy Štítina spolu s kamarády v týmu sestavoval na soutěži T-profi v Krnově funkční model. I on bude možná jednou technikem.

„Paní učitelka se nás ve škole ptala, kdo staví z Merkuru. Přihlásili jsme se já, Jirka a Kuba. Tak jsme tady. Stavebnici mi koupili rodiče, baví mě to, stavím si sám,“ odpovídá Jonáš na otázku Deníku, jak se na soutěž Talenty pro firmy T-profi dostal.

Krajské kolo soutěže uspořádala tento týden v Krnově Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Bruntál (OHK)

„Ze strany firem dostávám podněty o alarmující situaci: technicky vzdělaných lidí je nedostatek a já cítím v souvislosti se svou pozicí povinnost něco s tím dělat, přispívat k řešení tohoto problému, motivovat rodiče a děti, aby si technické obory vnímaly jako perspektivní a zajímavé. Dítě, které si techniku vybere, ať už učební nebo maturitní obor, práci zaručeně najde,“ uvedl Květoslav Bašista, předseda představenstva OKH a majitel společnosti Bašista, v jejímž areálu soutěž probíhala.

„Proč děti bezhlavě nutit do studia střední školy, vystavovat je stresu, když mohou najít obor, v němž své schopnosti mnohem lépe uplatní,“ dodává.

Soutěže se zúčastnilo pět týmů, v nichž spolupracovali vždy tři žáci páté třídy základní školy, tři studenti druhého ročníku střední školy a zástupce firmy jako kapitán týmu, který ale nemohl pomáhat s montáží, pouze radil a koordinoval postupy.

Neláká kapitány zasáhnout?

„Tak člověka to láká, ale můj manšaft je šikovný, zvládá to, je super je pozorovat při práci,“ odpověděl v průběhu práce kapitán Vladimír Zycháček.

Jeho pochvala byla na místě, jeho tým v soutěži zvítězil. Nebude to ostatním líto?

„Každý chce vyhrát, to je jasné. Máme ale radost už z toho, že jsme práci dokončili, že model funguje,“ podělil se o své dojmy těsně po dokončení práce Ondřej Novák ze Střední školy průmyslové, Krnov. Jeho tým získal druhé místo.

Zůstanou tito mladí technici v oboru?

„Studuji IT, v oboru chci pracovat. Jsem mechanik - seřizovač – rozhoduji se ještě mezi tím a prací na farmě, asi zkusím obojí. Jsem také mechanik - seřizovač, asi v oboru zůstanu, ale kdo ví, co život přinese, “ odpovídají Ondřej Novák, Jan Liška a Oldřich Mičan z krnovské průmyslovky.

Jejich mladší týmoví pomocníci mají různé plány:

„Půjdu na průmyslovku nebo hasičského inženýra,“ říká Tobiáš Moravec. „Já půjdu na polygrafickou školu do Olomouce. Studuje tam můj brácha, vypráví mi o tom,“ hlásí Lukáš Dlouhý. „Já ještě vůbec nevím,“ doplnil trojici ze Základní školy Město Albrechtice Radek Tupý.

Mezi páťáky jsou i dvě dívky. „Máme Merkur ve škole, baví nás to,“ shodují se Eliška Strnadová a Agáta Svačinová ze Základní školy Bruntál.

Jejich učitelka Eva Mistrová vybrala reprezentanty školy podle manuální zručnosti.

„Všichni jsou zároveň nadaní matematicky a mají zájem,“ doplnila.

Ideální předpoklady pro studium techniky, jen ať jim zájem vydrží, řekli by asi všichni podnikatelé v technických oborech, kteří na tyto své mladé následníky a následovnice čekají.