Noc vědců je akce, při níž se zájemci mohou dostat do laboratoří a vědeckých pracovišť na vybraných místech v Česku a zde se zábavnou formou seznámit s bádáním a pokusy.

Z BŘIDLIČNÉ SE VYDALI DO OLOMOUCE

A tak se osmnáct členů SK Břidličná z přírodovědného a chovatelského kroužku vydalo v pátek 30. září do Olomouce, kde se v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc, Pevnosti poznání a botanické zahrady, konal další ročník Noci vědců, festivalu vědy, který se koná po celé Evropě.

Mladí přírodovědci z Břidličné zde byli již loni, kdy si odvezli mnoho hezkých zážitků i nových poznatků, a tak se letos již nemohli dočkat, až se před nimi opět otevřou laboratoře a posluchárny, kde pro ně byl připravený bohatý program.

POKUSY PRO ZÁJEMCE O CHEMII i BIOLOGII

Na univerzitě v Olomouci byly pro zájemce v prostorách Katedry chemie připraveny laboratorní pokusy, mohli si vyzkoušet výrobu tajného písma, daktyloskopii, forenzní chemii, zrcadlové bludiště, pipetování roztoků a řadu dalších zajímavostí.

„Mladí biologové si zase vyzkoušeli izolaci chlorofylu, DNA rostlin, rostlinných barviv a seznámili se s jedovatými rostlinami u nás i jejich účinkem na lidský organismus. Jejich pozornost neméně upoutala expozice hydrobiologie, kde mohli sledovat vodní organismy pod profesionální binokulární lupou," popsala výpravu do Olomouce vedoucí Studentského klubu Břidličná Květa Děrdová.

Nechyběla ani návštěva planetária. Techničtěji zaměření účastníci si zase mohli užít snímání obrazu okolí olomoucké univerzity pomocí kamer umístěných na dronech nebo projíždění dráhy s roboty, vyzkoušet svou dovednost na laserové střelnici a celou řadu dalších zajímavostí.