Nejdřív ale bylo nutné sehnat včelín nebo maringotku s úly. „Na doporučení Petra Jaroše jsem se obrátil na skoro končícího včelaře pana Krejzla z Jindřichova, který měl zájem prodat svou maringotku. Když jsme přišli s ním na stanoviště, kde má svůj včelařský vůz, zmínil se, že nedaleko v lese stojí zapomenutý krásný včelínek se starými úly.

Když jsme s jeho pomocí včelín našli, zalíbil se nám na první pohled. Tak vznikl nápad, že se ho pokusíme zrekonstruovat a znovu využít," vzpomíná na začátky společného projektu, Jaromír Knotek, který sice žije v Jeseníku, ale zamiloval si krásnou krajinu v okolí Janova a našel zde řadu přátel.

Při pátrání po osudech starobylého včelína se jim podařilo najít jeho majitele Vladimíra Prokopa. Dozvěděli se od něj, že včelín postavil asi v roce 1976 jeho otec. Původně na něm hospodařil v Třemešné a později ho přemístil do Jindřichova.

„Dnešní majitel se sice zajímal o včelaření, ale kvůli pracovnímu vytížení měl málo času a nakonec ho profesní dráha zavála jinam. Tak jsme se dohodli, že zkusíme získat prostředky na záchranu krásného starého včelína, opravíme ho a přestěhujeme do Janova," vzpomíná Jaromír Knotek.

„Já jsem začínal jako myslivec, ale když přišel Jarek s nápadem, že zkusíme včelařit, tak jsem neváhal. Kdysi mi jeden známý nabízel úly, ale tehdy jsem měl strach jít do toho sám. Neměl jsem nikoho, kdo by mě vedl. Společně s kamarády je to ale něco jiného Přemluvili jsme i souseda Daniela Bohačíka. Ten je technický talent, a tak jeho úkolem bylo zjistit, zda lze včelín ještě zachránit a jestli vůbec má cenu něco s ním podnikat," vysvětlil Lukáš Kubacký, jak v Janově vznikla jejich včelařská parta.

„Dan je mimochodem medojed, velký konzument medu, takže nebylo těžké ho přemluvit. Řekli jsme si, že by se včelín vyjímal někde v centru obce, aby mohl sloužit i jako propagační místo včelařství," dodal Lukáš Kubacký.

Kamarádi začali společně včelařit a současně sháněli peníze na záchranu úlu. „Náhodou na Facebooku narazil na baner Nadace rozvoje občanské společnosti Telefónica O2 a její program Think Big. Když jsem na něj kliknul, do uzávěrky zbývaly poslední dva dny. Stihl jsem narychlo něco sepsat a k mému překvapení mi z nadace oznámili, že náš projekt byl podpořen šedesáti tisíci, ale musíme to stihnout realizovat od září do konce letošního roku," dodal Lukáš Kubacký s tím, že nejhorším okamžikem bylo odemčení včelína, když uviděli v jakém je stavu a uvědomili si, kolik je čeká práce.

S laskavým souhlasem starostky Janova Šárky Šindelářové a s pomocí kamaráda Martina Macka z Jindřichova, který má k dispozici lesní techniku, přemístili včelín z lesa na městský pozemek u janovského kostela. Díky nedalekému jabloňovému sadu jsou zde pro včely vhodné podmínky. Pak už následovalo vymetání nepořádku, nátěry, opravy a shánění nového vybavení, se kterým začínajícím kolegům vydatně pomohli zkušení včelaři Václav Sciskala z Karviné a Jan Kolomý ze Starého města u Bruntálu.

Součástí projektu je kampaň v místní základní škole, díky které se podařilo získat nové členy včelařského kroužku. „Zatím se žáci připravují teoreticky, ale až se oteplí, vyzkouší si díky školnímu úlu včelaření i v praxi. Protože včelařů je dnes málo, nemají děti v tomto regionu moc takových příležitostí. Už víme asi o třech včelařích, kteří z důvodů pokročilého věku a zhoršeného zdravotního stavu se svým celoživotním koníčkem brzy skončí. Cílem našeho projektu je, aby včelařství nezaniklo, aby měl kdo po starých včelařích převzít štafetu," zakončil Jaromír Knotek.