Mezinárodní setkání mládeže se uskutečnilo v polovině července ve francouzských Dolomitech nedaleko Saint-Égrève, což je partnerské město Krnova.

Zúčastnili se ho mladí lidé ve věku 13 až 16 let z Krnova, polského Minsku Mazowieckého, litevského Telsiai a hostitelského Saint-Égrève. Tedy z měst, jež pojí dlouholeté partnerství. Z Krnova se do Francie vydalo pět členů kroužku mladých hasičů s vedoucím Danem Vítkem, velitelem Jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH) města Krnova.

Základnu měli přímo pod Alpami na horské chatě v městečku Saint Pierre de Chartreuse.

„Na každý den měli organizátoři připravený nabitý program, který zahrnoval jak turistiku, tak adrenalinové zážitky. Byly to výlety do okolních kopců, návštěva pevnosti Bastila nad Grenoblem a lanového centra v Sappey en Chartreuse, koupání v jezeře ve městě Annesy nebo canyoning v obci Vercors. Součástí byla i návštěva hasičské stanice v Saint-Égrève,“ uvedl Dan Vítek.

Všechny čtyři týmy měly pro ostatní připravenou prezentaci o svém městě a zemi. Byla to příležitost přiblížt zajímavá místa, tradice a zvyky, a také program na jeden večer.

„Menším problémem byla jazyková bariéra. Zatímco děti z Litvy a Polska ovládaly angličtinu naprosto perfektně, o našich se to říct nedá. Ještě v průběhu pobytu si však děti udělaly společnou skupinu na facebooku a mám informace, že jsou stále v kontaktu a plánují další společné setkání.

Jestli se ho podaří zorganizovat oficiálně, nebo zůstane u soukromých aktivit jednotlivých dětí, nelze s určitostí odhadnout. Každopádně krásnější přírodu jen tak člověk nespatří. Děti si odvezly spoustu zážitků, poznaly nové kamarády a také to, jak žijí lidé v jiných koutech Evropy,“ uzavřel Dan Vítek.