Aspoň ho tam našli žáci základní školy v Třemešné, kteří se přihlásili do foto soutěže „Hledej X". S nápadem vyzkoušet fantazii svých spolužáků před časem přišli deváťáci spolu se svou třídní učitelkou Kateřinou Koláčkovou. V hodinách českého jazyka pracovali na svém školním časopise a přemýšleli, jaké fotografie by dokázaly zaujmout ostatní žáky a současně je vyprovokovat, aby se zapojili do soutěžení.

„Základem je dívat se pozorně kolem sebe, kde všude se skrývá písmeno, které ostatní lidé nevidí. A pak tento nápad převést na fotografii. Soutěž potvrdila, že naši žáci mají opravdu dobré oko. Ono písmeno X viděli doma, v přírodě i na parkovišti, zkrátka všude kolem sebe," uvedla za organizátory soutěže učitelka Zuzana Fojtková, kterou překvapilo, jak kvalitní fotografie se v soutěži sešly, přestože mnozí autoři namísto fotoaparátu použili mobil, který je pro tuto generaci běžnou a nepostradatelnou součástí každodenního života.

Vybrat pak z takového množství krásných a nápaditých snímků nebylo vůbec jednoduché. O vítězi rozhodl součet bodů získaných dílem na Facebooku naší školy, a dílem od učitelů, zaměstnanců školy a od zástupců SRPDŠ. Do poslední chvíle nikdo z bodujících nevěděl, kdo je autorem daných fotografií, aby to neovlivňovalo jeho verdikt. Až pak se ukázal konečný verdikt. A jak to všechno dopadlo?

O třetí místo se podělili autoři D. Lazový a B. a M. Dočkálkovi, na druhé příčce byl J. Šperl. Bronzoví a stříbrní medailisté za své fotografie dostali kromě sladké odměny také flash disk.

Vítězem je žákyně deváté třídy Anna Ryšková, která si ze soutěže odnesla digitální fotoaparát. Ten do této soutěže věnoval otec jednoho z našich žáků a za to tuto krásnou cenu mu patří velký dík," uzavřela Zuzana Fojtková, která věří, že tato akce byla pro mladé fotografy povzbuzením, aby ve svém koníčku pokračovali.

Vítězná fotografka Anička Ryšková našla X na obloze. Vytvořily ho tam stopy bílé páry, které se tvoří za proudovým letadlem. Není divu, že ji zaujal právě tento výjev na obloze. Až bude mít po škole, chtěla by se stát letuškou.