Každý rok na jaře se žáby v době rozmnožování stahují ze svahů Anenského vrchu do nedalekého rybníka, aby zde nakladly vajíčka. V cestě je jim při tom frekventovaná silnice z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem. Ta bývala v minulých letech na jaře přejetými žábami doslova posetá.

Děti se rozhodly chráněným živočichům pomoci a společně se svými učiteli postavily žábám do cesty zábranu, která jim znemožňuje dostat se na rušnou silnici. Žáby putují podél zábrany a padají do nastražených kbelíků. Kluci a holky je odtud každý den ráno vybírají a přenášejí do rybníka.

„Zábrana je dlouhá něco přes kilometr a kbelíků máme celkem sedmnáct. Chodíme sem každodenně, protože žáby nesmějí zůstat v kbelíku příliš dlouho, aby si neublížily. Včera byl třeba dobrý úlovek, bylo tam sto dvacet žab, převážně ropuch samiček. Podle odborníků nutí pud žáby klást vajíčka tam, kde se samy narodily. Děti je proto přenášejí na místo, aby už příště nemusely přecházet silnici,“ sdělila učitelka Soňa Olivová.

Škola v Andělské Hoře se zaměřuje na ekologii, se záchranou žab začaly děti poprvé vloni. Podařilo se jim zachránit na dva tisíce vzácných a ohrožených zvířat. Letos by zachráněných žab mělo být přinejmenším stejně. Při záchranné akci spolupracují s odborníky.

„Celý projekt transferu žab a jejich řízené migrace je podporován a oceňován Krajským úřadem Moravskoslezského kraje, který nám přispěl i finančně. Samozřejmě to není naše pirátská akce, ale koordinujeme ji s ochranáři, konkrétně úzce spolupracujeme se Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky,“ vysvětlil ředitel školy Leoš Sekanina.

Žáby je nutné přenášet z kbelíků do rybníka i o sobotách, nedělích a o svátcích. I na tyto dny se mezi dětmi našlo dobrovolníků více než dost.