Bruntálský malíř Stanislav Hon se věnuje malbě tuží a barvou. Nedávno ztvárnil kolekci na téma lidského těla a anatomie. Zaměřoval se na detaily dolních i horních končetin, přičemž se inspiroval i vlastním tělem. Fascinující je vystylizovaná hlava, kterou zpodobnil v rozpadu. Předmětem jeho tvorby jsou často ženy.

„Někdy maluji přímo z hlavy, jindy použiji jako vzor fotografii. Máme ve škole ale i hodiny, při nichž nám pózuje živý model,“ svěřil se Deníku Stanislav Hon, v současnosti student grafiky na Střední škole průmyslové a umělecké Opava. Jedním z jeho posledních obrazů je malba na plátno, zpodobňující jeho spolužačku.

Malování má Stanislav Hon v krvi už od mala, jeho talentu si všimli už ve školce. Od první třídy základní školy do konce školní docházky navštěvoval bruntálskou základní uměleckou školu, kroužek malování. „Žádné vzory v malování vlastně nemám, jedu si čistě podle sebe a své fantazie. Je pravdou, že když se mi nějaký obraz nelíbí, končí v koši, i když se tomu obvykle přátelé podivují,“ usmíval se začínající malíř Hon.

Malování nebere jako pouhou školní povinnost, je mu především zálibou. Za sebou už má několik set obrazů, ale doma ukrývá pouze dvě stě těch nejzdařilejších. V posledním půlroce se věnuje hlavně grafice a leptu, ryje linoryty a vytváří litografie za pomoci chemikálií. Ve škole z osmdesáti procent maluje, zbytek věnují pedagogové teorii. Počítaje se školní výukou, denně obětuje Stanislav Hon své umělecké vášni pět hodin svého času.

Výstavu zatím neplánuje

V jeho okolí je řada kamarádů, kteří se radují z maleb, jež jim jen tak pro radost věnoval. Výstavu svých děl zatím neplánuje. „Na to se zatím necítím, ještě není ten správný čas. Počítám, že tak tři roky a budu zaběhlejší, obrazy budou vypadat zase trochu jinak, chtěl bych je posunout na jinou hranici,“ plánoval Hon.

Malování je nákladnou záležitostí. Stanislav Hon používá speciálních barev, mnohem dražších, než jsou ty, které kupují rodiče dětem do školy. Drahá jsou dnes i plátna, papír a uhly, kterými maluje. „Normální balený uhel stojí šedesát korun, což je pro mě jako studenta docela dost,“ spočítal Hon, který plánuje po střední škole studium na vysoké škole. Nejlépe na grafické v Ústí nad Labem, Uherském Hradišti či Bratislavě.