Besedu na téma Rusko v čajovně Ninive připravil Svatopluk Chlápek, aby zájemcům představil fotoreportáž ze svých cest po Rusku. V úvodu představil své hosty: manželský pár Olju a Olega z Nižného Novgorodu.

„S rodinou Olji jsem se poznal zajímavou shodou okolností. Mamka kdysi pomáhala v Krnově organizovat různé oficiální společenské události jako například vítání občánků. Tak se stalo, že byla také při vítání Olji jako miminka, když přišla na svět v krnovské porodnici. Otec Olji se samozřejmě dostal do Krnova jako důstojník Sovětské armády. Od seznámení při vítání občánků mamka udržovala s touto rodinou přátelské vztahy,“ popsal Chlápek, jak všechno začalo.

Po stažení ruských okupantů z Československa byl otec Olji odvelen daleko na východ a kontakty s Krnovem po nějakém čase ochladly. Obnovily se až s rozmachem internetu.

„Už dlouho jsem chtěl poznat Rusko jako zemi i jeho obyvatele. Tak se stalo, že jsem využil starých kontaktů mamky a před dvěma lety jsem byl v Rusku hostem v této rodině. Olja už jako studentka chodila s Olegem a plánovali, že se po škole vezmou. V žertu jsem nadhodil, že na svatební cestu se musí vydat do Krnova, abych jí mohl představit rodné město a oplatit pohostinnost. A nakonec se to splnilo,“ dodal Svatopluk Chlápek, který bude hostitelem ruských novomanželů po dva týdny.

Samozřejmě byl také zvědavý, jak vypadá Krnov napsaný azbukou v dokladech Olji. „Olja má v dokladech uvedeno místo narození Krnov – Čechoslovakia, protože na ruských úřadech nejspíš ještě nezaznamenali, že tato republika už pár let neexistuje. Nevím, jestli je to chyba. Je samozřejmě možné, že nejstarší Češi mají v dokladech uvedeno rodiště v Rakousko – Uhersku,“ komentoval Chlápek doklady Olji.

„Žijeme v Rusku ve velkém městě Nižnyj Novgorod, které ještě nedávno neslo název Gorkij podle našeho nejslavnějšího rodáka Maxima Gorkého. Počátkem devadesátých let se vrátilo ke svému původnímu názvu. Je to nedaleko od Moskvy,“ představil svou vlast Oleg, který pracuje jako strojní inženýr v automovilce vyrábějící Volhy.

„Ještě musím vysvětlit, že v ruském měřítku znamená pojem nedaleko Moskvy asi 500 kilometrů. Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, jak uvažují obyvatelé tak obrovské země, jako je Rusko,“ dodal Chlápek. Olja a Oleg mají schengenské vízum, takže na svatební cestě navštíví kromě České republiky také okolní evropské státy.

„Musel jsem je poučit o tom, jaký vztah mají Češi k Rusům, ať nejsou překvapeni. Vysvětlil jsem jim, že jsme Rusům vděční za to, že nás za války osvobodili od Hitlera, a současně Rusy také nenávidíme, protože nás okupovali. Už chápou, proč většina z nás má k Rusům tak rozpolcený vztah. Moc jsem je v tomto ohledu nešetřil. Ukázal jsem jim i fasády s dírami po kulkách, kterými po nás stříleli v osmašedesátém jejich předkové,“ zakončil Chlápek.