Od května si mohou návštěvníci westernového areálu v Janovicích u Rýmařova prohlédnout novinku, muzeum bičů. Uvidí zde biče z celého světa a z nejrůznějších materiálů, pro začátek to bude na třicet bičů ze sbírky Ladislava Gina Šína, který zde provozuje westernovou školu.

Biče uchvátily Ladislava Gina Šína z Rýmařova před třiceti lety, kdy jako sedmnáctiletý chodil s trempy na nejrůznější akce. S biči začal trénovat a také se zúčastňoval šampionátů v jejich ovládání, nejprve v Česku, později i v Německu, až se dostal do samotného centra dění ve westernových dovednostech, na světový šampionát v Las Vegas.

Tento šampionát také v roce 2004 vyhrál a stal se mistrem světa v ovládání biče. Tohle vítězství o rok později znovu v USA získal.

„Biče jsem sbíral a sám si je i vyráběl a vyrábím, jdou do celého světa," prozradil Ladislav Gin Šín. Jedním z bičů z Ginovy dílny, které návštěvníci uvidí, je i největší bič v Evropě zvaný Anakonda dlouhý 12,3 metru. V rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů s ním loni Šín dokázal trefit a srazit stojící nábojnici do brokovnice.

V janovickém muzeu lidé uvidí biče pocházející ze všech koutů planety, biče americké, australské, japonské, maďarské, slovenské, české i kozácké. „Na cestě je kolekce bičů z Kazachstánu. Sice nedorazí na zahájení, ale budou k vidění později. Exponáty v muzeu budeme neustále doplňovat," řekl Gin Šín.

Muzeum bičů se slavnostně otevře v pondělí 1. května v 10 hodin. Návštěvníci si v Janovicích mohou prohlédnout vedle westernového areálu i zdejší Infocentrum a Muzeum Turistických známek.

Jak házet nožemWesternový areál – kemp Indiana v Janovicích u Rýmařova zahajuje o víkendu sezonu. V sobotu 29. dubna se zde odehraje první jarní setkání vrhačů nožů, od 11 hodin proběhne westernová škola výuky hodu nožem pod vedením profesionálů.

V neděli 30. dubna se program pro děti ponese v duchu svátku čarodějnic, začíná ve 14 hodin. Zahraje kapela Kelt Grass Band, připraveny jsou soutěže, volit se bude nejen dětská miss čarodějnice, ale ve 20 hodin dojde také na dospělou kategorii. Ve 21 hodin vzplane obří vatra na vrcholu kopce.