Minulý týden se místopředseda Sobotkovy vlády Pavel Bělobrádek setkal s místními lidovci a příznivci v krnovské Radniční restauraci.

„Občas jezdím do lázní Klimkovice, takže tu trasu dobře znám. Všechny obce po cestě od Krnova po Jablunkov mají určitou protekci, že mám častěji než jinde příležitost k návštěvě. Rád si vyslechnu názory a problémy místních a odpovím na všechno, co by je zajímalo," vysvětlil Bělobrádek krnovským příznivcům KDU-ČSL při neformálním setkání v restauraci.

Migrační vlna

Místní zajímal státní dluh, registrační poklady, imigranti, islamisté, Evropská unie i to, proč na vládní úrovni funguje KDU-ČSL v koalici s ČSSD a ANO, zatímco na komunální úrovni si lidovci většinou rozumí spíš s ODS než s levicí.

Bělobrádek Krnovany ujistil, že komunita českých muslimů je nepočetná a umírněná, takže nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. Také připomenul, že největší nápor uprchlíků a žadatelů o azyl zažila Česká republika během války v Jugoslávii, když ještě nebyla v Schengenu a dokonce ani v EU. Tehdy bylo mezi příchozími také značné množství muslimů z Bosny, se kterými žádné větší problémy nejsou.

„Samozřejmě tím nechci říct, že se nás současná uprchlická vlna netýká. Problémy má například Německo, náš největší soused a nejvýznamnější obchodní partner, takže nechceme zaspat. Proto posilujeme rozpočet ministerstev vnitra, obrany i tajných služeb, abychom dokázali předcházet a čelit potenciálním hrozbám a kontrolovat hranice, pokud to bude nutné.

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády za KDU-ČSL, v závěru uplynulého týdne navštívil Krnov, aby si v Radniční restauraci popovídal se svými příznivci a podporovateli.

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády za KDU-ČSL, v závěru uplynulého týdne navštívil Krnov, aby si v Radniční restauraci popovídal se svými příznivci a podporovateli. foto: Deník/Fidel Kuba

Pomáháme také státům, které mají problém zvládnout nápor běženců. Není přece možné, aby desetitisíce lidí procházely Evropou bez ohledu na hranice států," odpověděl Bělobrádek na dotazy ohledně uprchlíků. Také ujistil přítomné, že zatím žádné informace nenasvědčují tomu, že by imigrace mohla fungovat na principu organizované invaze, jak nedávno naznačil prezident.

Koalice a opozice

Bělobrádek nezapíral, že koalice lidovců s ANO a ČSSD vznikla spíš jako povolební sňatek z rozumu než láska na první pohled.

„Než dopustit vládu jedné strany, vždy je lepší, když se zkusíme dohodnout. Tato koaliční spolupráce není jednoduchá, ale jednoduché to nebylo nikdy. Určitě nebylo snadné vládnout ani s Klausem, Paroubkem nebo se Zelenými. Spoustu věcí z našeho programu jsme prosadili a spoustě věcí jsme zabránili.

Vůči koaličním partnerům držíme slovo a za ty dva roky jsme se naučili spolu dobře vycházet," hodnotil Bělobrádek.

„ODS i TOP 09 v opozici mají těžkou situaci. Musí nás jako koaliční stranu kritizovat, přestože s jednotlivými poslanci máme velmi korektní vztahy. O praktických věcech jsme schopni komunikovat s každým, dokonce i s komunisty, pokud nejde o světonázorové otázky.

Snad jen nevím, o čem bychom mohli jednat s panem Okamurou, protože každý jsme někde úplně jinde," popsal Bělobrádek Krnovanům své vztahy s koaličními a opozičními stranami a poslanci.

Bělobrádek se také pokusil definovat, jak dnešní KDU-ČSL vnímají voliči. „Určitě vnímají, že jsme stabilní tradiční strana a neřešíme žádné vnitřní problémy. Průzkumy agentur potvrzují, že máme stálou voličskou podporu kolem 6,5 procenta, která sice neroste, ale ani neklesá. To je rozdíl od stran rychlokvašek, kterých tu bylo hodně a jak dopadly.

Voliči nás znají a dokážou ocenit, že u nás nevznikají žádné frakce ani skandály. Navíc jsme soběstační. Na volby si dokážeme našetřit bez půjček a nepůjčujeme si ani na běžný provoz," ujistil Bělobrádek své krnovské příznivce.