Tak přesně takto to vypadá pouhé čtyři dny od otevření nové sociální služby v Krnově. Po dlouhém měsíci příprav, které obsahovaly výběrová řízení, malování, stěhování, ale také vybavování dílen, je hotovo. Od pondělí se v Krnově rozjela nová sociální služba Slezské diakonie sídlící v bývalé školní jídelně na ulici Hlubčická.

Klienti si nově v dílnách upevňují pracovní dovednosti, seznamují se s různými řemesly jako je práce s hlínou, tkaní na tkalcovských stavech, pletení košíků, vyrábění svíček a dalších řemesel. Denní kapacita je třicet klientů.

Hlavním smyslem rozšíření služeb podobného ražení v rámci Moravskoslezského kraje je přetvoření systému ústavní péče. „Usilujeme především o to, aby lidé s postižení, kteří téměř celý život vyrůstali někde po ústavech, mohli žít v běžném přirozeném prostředí,“ upřesnila Sylva Dorazilová, koordinátora projektu, a jedním dechem dodala: „Život lidí s postižením musí být srovnatelný se životem jejich vrstevníků, což je to nejpodstatnější, o co se zde snažíme.“

Lidé, kteří do dílny chodí, se naučí zachovávat rytmus běžného dne a týdne, pochopí oddělení práce a bydlení a dostanou možnost navazovat partnerské vztahy. „Služba je zaměřena především na dospělé lidi s mentálním a kombinovaným postižením od osmnácti do šedesáti let, kteří v současné době neusilují o získání pracovního místa na chráněném nebo otevřeném trhu práce,“ doplnila Sylva Dorazilová.

Prvním výrobkem byla voňavá mýdla

A o tom, že dílna pár dní po otevření šlape jako hodinky svědčí i první výrobky, které ovoněly celou budovu. „Jako první jsme začali vyrábět mýdla různých tvarů, barev a vůní a již nyní je o ně zájem do obchodů,“ upřesnila Dorazilová. Během středy začali klienti pracovat na nových výrobcích, tentokrát to byly svíčky. „Baví mě to. Ty svíčky jsou pěkné a krásně voní. Tak doufám, že si je lidi budou kupovat,“ prozradila jednak z klientek.

Pracovníci nyní uvažují o další doplňující službě. „Rádi bychom, kdybychom se zapojili do takzvaného výrobního programu, který by zahrnoval například kompletování dílů, součástek či zpracování materiálů pro různé firmy. Doposud se nám však zatím žádná firma, která by takto chtěla spolupracovat, neozvala,“ povzdechla si Sylva.

I v dalších městech okresu vznikly novésociálně terapeutické dílny

V současné době také vznikly sociálně terapeutické dílny v Městě Albrechticích pod Harmonií s denní kapacitou třicet klientů, dále v Bruntále a Rýmařově pod Sagapem s denní kapacitou deset a dvanáct klientů.

„Celá naše dílna mohla být realizována hlavně díky projektu „Podpora a rozvoj služeb sociální prevence v Moravskoslezském kraji“ a je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR a díky dobrovolníkům, kteří se na přípravách podíleli, za což jim velice děkujeme,“ dokončila Sylva Dorazilová.