VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Bukur: Změnit se může každý

/ROZHOVOR/ Miroslav Bukur je řidičem autobusu již od svých 
21 let. Prožil zajímavý život,
 o kterém napsal knihu a plánuje ji vydat. Je vedoucím sboru Církve adventistů sedmého dne ve Vrbně pod Pradědem.

12.3.2016 1
SDÍLEJ:

Miroslav Bukur. Řidič „pan Mirek“, jak mu přezdívá většina cestujících, nemá přední sedadla skoro nikdy volná. Rádi se s ním baví dospělí, ale i děti, které mu mohou vykládat o svém dni ve škole.Foto: DENÍK / Miriam Opletalová

Svou víru lidem, se kterými je v kontaktu, však v žádném případě nevnucuje, na jeho život se většinou zeptají časem sami. Velmi často se k němu chodí radit ohledně problémů v životě a on je jim k dispozici, kdykoli potřebují. Jednou za týden dojíždí také do komunity Pastor Bonus 
v Podlesí, kde pro klienty léčebny přednáší na takzvaných Biblických hodinách.

Čím jste si přál být jako malý?

Ve školce jsem si přál být řidičem lesní mechanizace. Později vojákem z povolání, ale nakonec, protože mi nedovolili za minulého režimu studovat gymnázium a VŠ vojenskou, jsem šel na mechanika. Moje babička byla německé národnosti a v Německu žila většina jejích příbuzných, se kterými měla písemný i osobní kontakt, jezdili do Česka na návštěvy.

Proto jsem byl politicky „nedůvěryhodný".

Jakým jste byl žákem?

Od první do čtvrté třídy problémový, pořád jsem se s někým rval, a tudíž mi chodila jedna poznámka za druhou, ale pak to od páté do osmé třídy přestalo. Uvědomil jsem si, že bude lepší být v očích učitelů vzorný a hodný než problémový. Bylo to ale skutečně z vypočítavosti, chtěl jsem se dostat na Vojenské gymnázium Jana Žižky v Opavě.

Jak ale bylo již výše zmíněno, kvůli politice to nešlo. Navzdory vyznamenání jsem se rozhodl jít na školu, kde budu moct pracovat co nejdřív a stát se nezávislým na rodičích.

Takže co jste nakonec studoval?

SOU dopravní, obor mechanik a opravář pro silniční a motorová vozidla. Dělal jsem buďto mechanika, nebo řidiče pro ČSAD.

Co vás bavilo? Zájmové kroužky?

Od 8 do 36 let jsem hrál fotbal a snil o tom, že se tím budu jednou živit. Pracoval jsem jako mechanik v ČSAD a zbytek každého dne strávil na hřišti. Motivovala mě vidina peněz a hraní někde v lize, popularita, fanoušci. Potom jsem šel na vojnu se záměrem, že budu hrát fotbal tam, ale těsně před mým přijímačem fotbal v Žatci zrušili, a tak se ze mě stal řidič.

Jaké to bylo na vojně?

Mám na ni navzdory takovým těm klasickým problémům nováčků veskrze příjemné a pozitivní vzpomínky. Dnes, s odstupem času, si uvědomuji, že jsem se naučil mnoha věcem, které bývají ve všedním životě potřebné a dnešním mladým mužům mnohdy chybí – umění vypořádat se s daným úkolem, být rychlý a mít schopnost improvizovat v určitých situacích, naučit se zodpovědnosti sám za sebe i za druhé a umět spolupracovat, pomáhat si a velet.

Dále jsem si taky na vojně udělal řidičák i na autobus a rok s ním na vojně jezdil, poté se tím i živil v ČSAD Ostrava. Stal jsem se nejmladším řidičem autobusu, bylo mi teprve 21 let a už ve 23 jsem jezdil i zájezdy a získával zkušenosti od starších šoférů, kteří mě přijali mezi sebe, vše mě naučili a byli mi správným příkladem, co se týče profesního zaměření.

Co myslíte, že se dá na vašem životě považovat za důležité události?

V jednadvaceti jsem se oženil. Důležité bylo, že jsem se nestal jen manželem, ale i otcem a převzal tak zodpovědnost za rodinu. Další událostí, která mi dost změnila život, byla v mých 28 letech, kdy mi vážně onemocněla žena. Až teprve tehdy jsem si uvědomil, co pro mě znamená a jak ji miluji.

Byla to i taková první náboženská zkušenost.

No a takovou zásadní životní událostí byla nehoda, při které mi na hlavu spadl strom a způsobil těžký úraz s velmi špatnou prognózou – trvalé následky, nemožnost dále vykonávat povolání a dlouhotrvající léčba asi 12 až 18 měsíců. Beru to dnes jako možnost od Boha mít čas udělat si pořádek ve svém životě, protože po dobu tří měsíců mé nemoci jsem měl šanci svůj život přehodnotit, začít chodit do společenství věřících lidí a poznávat Bibli.

Když jsem po dvou měsících přišel na rehabilitaci a doktorka četla mou lékařskou zprávu, tak střídavě koukala na mě a na zprávu a nakonec se zeptala: „Pane Bukur, co tu chcete? Podle toho, co tady čtu, byste měl být v nemocnici."

Na to jsem odpověděl, že jdu na rehabilitaci po úraze, ale to vzhledem k vážnosti mého úrazu odmítla, nesměla na mě sáhnout. Další týden byla nová prohlídka a doktorka mi nadšeně sdělila, že se stal zázrak a že může se mnou provést jakoukoli rehabilitaci. No a po dalších třech týdnech už jsem byl znova v práci.

Prý hodláte vydat knihu o svém životě. Můžete mi k tomu něco říct?

Jelikož nejsem žádný literát, tak to pro mě byla celkem fuška. Napsal jsem autobiografii Záblesk pravdy, která popisuje můj život až do 17. září 2011, kdy jsem se nechal pokřtít. Motivovala mě k tomu myšlenka ukázat nevěřícím lidem, že jestli se považují za zlé a bez možnosti záchrany a změny, tak se mýlí.


I já jsem byl kdysi velmi zlým člověkem. Uvědomil jsem si však, že pro každého existuje východisko. Díky víře jsem se stal lepším, tím nechci říct, že jsem svatý, ale že se zlem v sobě bojuji. A dovolím si tvrdit, že s tím může bojovat každý a má na to díky Pánu obrovskou sílu.

Do budoucna bych chtěl napsat knihu, jak probíhá můj život křesťana od křtu a dál, v čem je jiný, co mi víra dala, dává a dá 
a sdělit všechny své zkušenosti a zážitky.

Miroslav BukurRok narození: 1973
Bydliště: Karlovice
Povolání: řidič autobusu
Rodina: ženatý, manželka Jolana, dvě děti a pes

Miriam Opletalová

Autor: Redakce

12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2446 - Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací(25 000 Kč)

Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací poradce (Smlouva o spolupráci). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zaměstnanecká dohoda a smlouva o spolupráci, SŠ, i abs., , Náplň práce - poskytování pojišťovacího poradenství pro stávající a potencionální klienty., Poskytujeme- vstupní odborné zaškolení a vedení, propracovaný systém odborného vzdělávání a kariérní růst, možnost seberealizace; po zaškolení registrace u ČNB, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou, praxi na obchodní pozici komunikační a organizační schopnosti, pro klientský přístup, příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, ochotu dále se vzdělávat, uživatelskou znalost práce na PC, řidičský průkaz sk.B, Podpora na nákup výpočetní techniky, registrace u ČNB, finanční motivační program pro nováčky, finanční počáteční podpora pro začátečníky, kvartální odměny, slevy na firemní produkty., Hlásit se na e - mail petr.svoboda@obchod.csobpoj.cz nebo v pracovních dnech od 10:00-15:00 na tel. č. 608 533 605 popřípadě osobně na pobočce Bruntál každé úterý od 14:00-16:00 h., Z : 25.4.2017 A : 19.7.2017 A : 25.9.2017, A : 27.10.2017 A : 20.11.2017 A : 16.1.2018, A : 20.2.2018. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a. s., člen holdingu čsob, Zámecké nám., č.p. 3, 792 01 Bruntál 1. Informace: Petr Svoboda, +420 608 533 605.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(9 150 Kč)

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Jesenická 1, Praxe v oboru vítána, možnost i bez vyučení, spolehlivost, komunikativnost, pracovitost, příjemné vystupování, zájem učit se novým věcem, bezúhonný., Hlásit se na tel. č. 739 425 186 / po - pá vždy od 10.00 do 17.00 hodin /., Z : 20.2.2018. Pracoviště: Irena husvéthová - pracoviště, Jesenická, č.p. 575, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jiří Husvéth, +420 739 425 186.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství(100 Kč)

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista v rostlinné výrobě - ošetřovatel skotu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Zemědělské středisko Roudno, Požadujeme řidičský průkaz skupiny T. , Po zapracování je možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail : farma@agroforest.cz nebo na tel. č. 724 444 799, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Agroforest, s.r.o. - pracoviště roudno, 792 01 Bruntál 1. Informace: Martina Mýlková, +420 724 444 799.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč(20 000 Kč)

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Mnichov 236, svářečský průkaz CO2, znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost, flexibilita., Hlásit se na e - mail : Bara.hradilova@kamensky.cz nebo na tel. č. 777 726 023, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Kamenský - stavby a konstrukce s.r.o., 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Barbora Hradilová, +420 777 726 023.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výstava grafik Malgorzaty Stanielewicz a Josefa Odrášky ve Flemmichově vile

Výstava zvětšenin
13

Zvětšeniny ukázaly dávný Krnov

Běžkaři v Jeseníkách mají lepší stopu. Podívejte se na rolbu v akci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Údržbu běžkařských stop na hlavní lyžařské magistrále v Jeseníkách má od letošní sezony na starost jediný spolek. Lidé si změnu pochvalují, podle nich jsou trasy v lepším stavu než dříve.

Raškovka, hitovka olympiády, je v Ostravě vyprodaná

Chcete červeno-modro-bílou čepici Raškovku? V Ostravě máte smůlu! Repliku čepice, kterou nosil Olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška, je vyprodaná, a to olympiáda ještě nekončí. Vedle této populární relikvie už neseženete ani šály a rukavice.

ON-LINE s ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou

O pivu, vodě, hospodách i Jeseníkách můžete diskutovat se zkušeným pivovarníkem a ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou.

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT