VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Bukur: Změnit se může každý

/ROZHOVOR/ Miroslav Bukur je řidičem autobusu již od svých 
21 let. Prožil zajímavý život,
 o kterém napsal knihu a plánuje ji vydat. Je vedoucím sboru Církve adventistů sedmého dne ve Vrbně pod Pradědem.

12.3.2016 1
SDÍLEJ:

Miroslav Bukur. Řidič „pan Mirek“, jak mu přezdívá většina cestujících, nemá přední sedadla skoro nikdy volná. Rádi se s ním baví dospělí, ale i děti, které mu mohou vykládat o svém dni ve škole.Foto: DENÍK / Miriam Opletalová

Svou víru lidem, se kterými je v kontaktu, však v žádném případě nevnucuje, na jeho život se většinou zeptají časem sami. Velmi často se k němu chodí radit ohledně problémů v životě a on je jim k dispozici, kdykoli potřebují. Jednou za týden dojíždí také do komunity Pastor Bonus 
v Podlesí, kde pro klienty léčebny přednáší na takzvaných Biblických hodinách.

Čím jste si přál být jako malý?

Ve školce jsem si přál být řidičem lesní mechanizace. Později vojákem z povolání, ale nakonec, protože mi nedovolili za minulého režimu studovat gymnázium a VŠ vojenskou, jsem šel na mechanika. Moje babička byla německé národnosti a v Německu žila většina jejích příbuzných, se kterými měla písemný i osobní kontakt, jezdili do Česka na návštěvy.

Proto jsem byl politicky „nedůvěryhodný".

Jakým jste byl žákem?

Od první do čtvrté třídy problémový, pořád jsem se s někým rval, a tudíž mi chodila jedna poznámka za druhou, ale pak to od páté do osmé třídy přestalo. Uvědomil jsem si, že bude lepší být v očích učitelů vzorný a hodný než problémový. Bylo to ale skutečně z vypočítavosti, chtěl jsem se dostat na Vojenské gymnázium Jana Žižky v Opavě.

Jak ale bylo již výše zmíněno, kvůli politice to nešlo. Navzdory vyznamenání jsem se rozhodl jít na školu, kde budu moct pracovat co nejdřív a stát se nezávislým na rodičích.

Takže co jste nakonec studoval?

SOU dopravní, obor mechanik a opravář pro silniční a motorová vozidla. Dělal jsem buďto mechanika, nebo řidiče pro ČSAD.

Co vás bavilo? Zájmové kroužky?

Od 8 do 36 let jsem hrál fotbal a snil o tom, že se tím budu jednou živit. Pracoval jsem jako mechanik v ČSAD a zbytek každého dne strávil na hřišti. Motivovala mě vidina peněz a hraní někde v lize, popularita, fanoušci. Potom jsem šel na vojnu se záměrem, že budu hrát fotbal tam, ale těsně před mým přijímačem fotbal v Žatci zrušili, a tak se ze mě stal řidič.

Jaké to bylo na vojně?

Mám na ni navzdory takovým těm klasickým problémům nováčků veskrze příjemné a pozitivní vzpomínky. Dnes, s odstupem času, si uvědomuji, že jsem se naučil mnoha věcem, které bývají ve všedním životě potřebné a dnešním mladým mužům mnohdy chybí – umění vypořádat se s daným úkolem, být rychlý a mít schopnost improvizovat v určitých situacích, naučit se zodpovědnosti sám za sebe i za druhé a umět spolupracovat, pomáhat si a velet.

Dále jsem si taky na vojně udělal řidičák i na autobus a rok s ním na vojně jezdil, poté se tím i živil v ČSAD Ostrava. Stal jsem se nejmladším řidičem autobusu, bylo mi teprve 21 let a už ve 23 jsem jezdil i zájezdy a získával zkušenosti od starších šoférů, kteří mě přijali mezi sebe, vše mě naučili a byli mi správným příkladem, co se týče profesního zaměření.

Co myslíte, že se dá na vašem životě považovat za důležité události?

V jednadvaceti jsem se oženil. Důležité bylo, že jsem se nestal jen manželem, ale i otcem a převzal tak zodpovědnost za rodinu. Další událostí, která mi dost změnila život, byla v mých 28 letech, kdy mi vážně onemocněla žena. Až teprve tehdy jsem si uvědomil, co pro mě znamená a jak ji miluji.

Byla to i taková první náboženská zkušenost.

No a takovou zásadní životní událostí byla nehoda, při které mi na hlavu spadl strom a způsobil těžký úraz s velmi špatnou prognózou – trvalé následky, nemožnost dále vykonávat povolání a dlouhotrvající léčba asi 12 až 18 měsíců. Beru to dnes jako možnost od Boha mít čas udělat si pořádek ve svém životě, protože po dobu tří měsíců mé nemoci jsem měl šanci svůj život přehodnotit, začít chodit do společenství věřících lidí a poznávat Bibli.

Když jsem po dvou měsících přišel na rehabilitaci a doktorka četla mou lékařskou zprávu, tak střídavě koukala na mě a na zprávu a nakonec se zeptala: „Pane Bukur, co tu chcete? Podle toho, co tady čtu, byste měl být v nemocnici."

Na to jsem odpověděl, že jdu na rehabilitaci po úraze, ale to vzhledem k vážnosti mého úrazu odmítla, nesměla na mě sáhnout. Další týden byla nová prohlídka a doktorka mi nadšeně sdělila, že se stal zázrak a že může se mnou provést jakoukoli rehabilitaci. No a po dalších třech týdnech už jsem byl znova v práci.

Prý hodláte vydat knihu o svém životě. Můžete mi k tomu něco říct?

Jelikož nejsem žádný literát, tak to pro mě byla celkem fuška. Napsal jsem autobiografii Záblesk pravdy, která popisuje můj život až do 17. září 2011, kdy jsem se nechal pokřtít. Motivovala mě k tomu myšlenka ukázat nevěřícím lidem, že jestli se považují za zlé a bez možnosti záchrany a změny, tak se mýlí.


I já jsem byl kdysi velmi zlým člověkem. Uvědomil jsem si však, že pro každého existuje východisko. Díky víře jsem se stal lepším, tím nechci říct, že jsem svatý, ale že se zlem v sobě bojuji. A dovolím si tvrdit, že s tím může bojovat každý a má na to díky Pánu obrovskou sílu.

Do budoucna bych chtěl napsat knihu, jak probíhá můj život křesťana od křtu a dál, v čem je jiný, co mi víra dala, dává a dá 
a sdělit všechny své zkušenosti a zážitky.

Miroslav BukurRok narození: 1973
Bydliště: Karlovice
Povolání: řidič autobusu
Rodina: ženatý, manželka Jolana, dvě děti a pes

Miriam Opletalová

Autor: Redakce

12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, DĚLNICE DISPLAY/OPTIC, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " obsluha strojů a zařízení pro kompletaci fotooptických lamp, " základní výrobní evidenci, " základní kontrolu kvality fotooptických lamp, , , Po kandidátech požadujeme:, " dobrý zdravotní stav a dobrý zrak, možnost práce ve směnném provozu, " výhodou je praxe ve výrobě náročné na jemnou motoriku, " pečlivost, spolehlivost, samostatnost a pozitivní přístup k práci, , Nástup možný ihned, Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců s možným prodloužením, Třísměnný provoz (týden ranní, týden odpolední, týden odpolední), , Zázemí nadnárodní společnosti, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zajímavé finanční ohodnocení a široká paleta zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : t.frantis@osram.com nebo na tel. č. 554 793 447, Z : 3.8.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 7 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Chcete si přivydělat? Hledáme šikovnou hospodyni pro výpomoc s úklidem rodinného domu v Krnově., , Co bude Vaší náplní práce?, , " Úklid rodinného domu, " Zodpovědnost za vybavení, " Drobné pochůzky a zařizování, , Co po Vás požadujeme?, , " Schopnost fyzicky náročnější práce, " Loajalitu, pečlivost, dodržování soukromí, " Ochotný a profesionální přístup, " řidičský průkaz sk. B, Co Vám za to nabízíme?, , " Práci na Dohodu o provedení práce(2 dny v týdnu - 16 hodin, možné přizpůsobit možnostem zájemkyně), " 7000,- Kč čisté mzdy / měsíc, Hlásit se na e - mail : personalni@znackymorava.cz, Z : 18.4.2018 A : 4.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Karlova Studánka, Náplň práce:, - mytí nádobí,, - doplňování nádobí a příborů,, - čištění zeleniny,, - úklid kuchyně., Požadavky:, - základní vzdělání,, - spolehlivost, samostatnost, nápaditost, - zdravotní průkaz. , , Nabízíme:, - práci na plný úvazek v příjemném pracovním prostředí Horských lázní,, - profesionální zázemí a stabilní zaměstnání,, - pracovní oděv,, - směnný provoz (krátký/dlouhý týden),, - široké spektrum zaměstnaneckých benefitů, např.: týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny., Hlásit se na e - mail : kotlarova@horskelazne.cz nebo na tel. č. 554 798 260 / Po - Pá vždy od 7.00 do 14.30 hodin /., Z : 3.8.2018. Pracoviště: Horské lázně karlova studánka, státní podnik, 793 24 Karlova Studánka. Informace: Kristýna Kotlárová, +420 554 798 260.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: místo výkonu práce : Krnovská 1877/51, Bruntál, přípravné, pomocné, obslužné a manipulační práce při stavební činnosti , stravenky, zajištění ubytování, Hlásit se na e - mail j.jurickova@kareta.cz nebo v pondělí-pátek 08-13 hod. na telefony 554 716 727 a 778 761 376., Z : 11.5.2018. Pracoviště: Kareta s.r.o., Krnovská, č.p. 1877, 792 01 Bruntál 1. Informace: Jana Juříčková, +420 554 716 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lysá hora, červenec 2018. Výstup na vrchol Beskyd absolvují každoročně statisíce turistů.
26

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

V Ludvíkově Dlouhá noc nadělí srandování

V Ludvíkově se v sobotu 18. srpna odehraje dvanáctý ročník Dlouhé noci aneb Ludvíkovského letního srandování. Protáhne se minimálně do půlnoci.

Dobré srdce Krnova na náměstí

Sbírku Dobré srdce Krnova doplní 18. srpna stejnojmenná celodenní akce na krnovském náměstí.

Krnov vyhrál spor o miliony v kauze kasárny

Kauza kasárny se dá shrnout: kdyby se město Krnov nebránilo, muselo by státu odvést 16 milionů korun. Díky dobrým právníkům je dva miliony korun v plusu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT