Cvilínský chrám je nejen místem liturgických obřadů, ale také významnou kulturní památkou se zajímavou uměleckou výzdobou, takže se o něj kromě věřících zajímají také turisté i místní patrioti. Těm se kongregace minoritů rozhodla vyjít vstříc a nabídla jim prohlídky.

„Z každého turisty máme radost, vždyť tento kostel je velmi hezký a chceme se o tu krásu s podělit s každým, kdo o to má zájem. Kostel je teď otevřen každý víkend celý den, tedy dokud je venku světlo. Návštěvníkům bych doporučil, pokud nikoho nezastihnou přímo v kostele, tak správce jim určitě bude k dispozici v poutním domě hned vedle kostela, kde také bydlí," uvedl rektor cvilínského kostela Sebastian Gruca.

Poutní dům s bytem správce je hned vedle parkoviště. Dokud nebyl sousední poutní dům trvale obydlený, museli minorité kostel z bezpečnostních důvodů zamykat, ale nyní si díky stálé přítomnosti správce lze domluvit i individuální prohlídky mimo víkendy na telefonním čísle 732 664 763.

V kostele na Cvilíně se zřejmě poprvé od konce války slavily také Vánoce, takže kromě obvyklé výzdoby zde mohou návštěvníci ještě pár dní obdivovat také originální betlém. „Kostel bude mít otevřeno každý víkend až do druhého února. Poté by zde mělo dojít k výměně lavic, což si vyžádá nějaké změny," upřesnil jeden z podporovatelů poutního místa na Cvilíně.

V létě se uskuteční ve cvilínském kostele kromě poutí a mariánských pobožností různé kulturní akce.

Fidel Kuba, Jaromír Kroutil