Česká televize ve čtvrtek 9. srpna pozvala do pořadu Události, komentáře poslance parlamentu Pavla Kováčika, který pracuje v podvýboru pro vodní hospodářství, aby se vyjádřil k problematice sucha. Kováčik vysvětlil divákům, jak hrách a mrva zvyšují schopnost půdy zadržovat vodu, a pak přešel na téma přehrad.

„Kdy se tady postavila poslední přehrada, abychom zadrželi vodu? Poslední přehrada natekla z povodní v roce 1997, a od té doby nic. Připravujeme Nové Heřminovy, kterým klade odpor ministerstvo životního prostředí a ochránci,“ prohlásil Pavel Kováčik v televizním studiu.

Dosud přehradě kladla odpor hlavně obec Nové Heřminovy. Kováčik jako první politik upozornil veřejnost na postoj ministerstva životního prostředí k tomuto spornému projektu.

Stavbu protipovodňové přehrady schválila Topolánkova vláda v dubnu 2008. Přesně po deseti letech občané Nových Heřminov vyzvali peticí Babišovu vládu, aby zajistila aktualizované a objektivní posouzení nutnosti výstavby přehrady.

Současně vedení obce vyzvalo ministra zemědělství a ministra životního prostředí, aby odmítli svou účast na prezentaci přehrady. Tu organizoval krajský úřad, jenž v přenesené působnosti o nádrži rozhoduje, a zajišťoval ji státní podnik Povodí Odry, s nímž obec Nové Heřminovy vede spory.

„Odmítněte svoji účast na současných mediálních a propagandistických aktivitách Povodí Odry a Moravskoslezského kraje v souvislosti s touto přehradou, a iniciujte nové posouzení účelnosti a hospodárnosti dané stavby,“ napsal starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) s tím, že v takto pojaté prezentaci přehrady spatřuje pokus ovlivnit nestrannost rozhodování vlády.

Podle něj z důvodů objektivity mají ministři jednat s dotčenými obcemi o přehradě přímo, a ne prostřednictvím kraje a za účasti státního podniku.

Zatímco ministr Richard Brabec svou účast na dubnové prezentaci projektu přehrady v Zátoru skutečně zrušil, tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek se jí zúčastnil.

Na žádost obce o posouzení účelnosti přehrady ale ministr Brabec nepřistoupil. Dopisem starostovi Heřminov připomenul, že výstavba vodního díla dostala v roce 2012 od ministerstva životního prostředí kladné posouzení EIA, které má platnost až do roku 2022.

„Nevidím důvod, aby vláda ČR na základě podnětů uvedených v petici pozastavovala platnost svých usnesení umožňujících stavbu přehrady Nové Heřminovy, zajišťovala nové aktualizované posouzení nutnosti výstavby této přehrady nebo aby bylo ukládáno okamžité přerušení prací na realizaci této přehrady,“ odpověděl starostovi Nových Heřminov ministr životního prostředí Richard Brabec.

Před půl rokem odpověděl Richard Brabec deníku Právo na dotaz, zda podle něj bude v Česku v horizontu čtvrtstoletí vybudována přehrada.

„Myslím, že ano. Relativně připraveny jsou třeba Nové Heřminovy. Přehrada je ale drahá, trvá velmi dlouho, než se postaví, a znamená velký zásah do krajiny a životů mnoha lidí. Mezitím, než se vybuduje, můžeme udělat tisíc nových rybníků za dobu řekněme pěti let,“ komentoval Brabec téma nových přehrad.