Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) se chce vydat stejnou cestou, kudy kráčí Slovensko. Také on uvažuje o tom, že by minimální mzda přestala být jednotná pro celou republiku a lišila by se region od regionu. „V příštím roce zadám provedení analýzy současného stavu a na základě ní se pak mohu rozhodovat, zda, kde a v jaké míře je třeba minimální mzdu upravit,“ sdělil Deníku s tím, že změna by mohla začít platit nejdříve v roce 2012.

„Rozhodně by ale v žádném regionu nedošlo ke snížení současné minimální mzdy,“ zdůraznil. Úvaha o tom, že by se měla rozlišovat úroveň minimální mzdy v jednotlivých regionech, vychází z různých průměrných mezd v těchto oblastech.

„Má být oceněním za nenáročnou nekvalifikovanou práci, ale neměla by deformovat pracovní trh tím, že bude příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká,“ naznačil ministr Drábek důvody, proč uvažuje o převratné změně.

Podle východních sousedů

Zda by se ale minimální mzda měla určovat podle krajů či jiných oblastí, zatím není jasné, stejně jako způsob výpočtu. Na Slovensku, kde nyní minimální mzda odpovídá 7540 korunám, mají k odstupňování výše minimálních příjmů podle regionů výhrady jak odbory, tak ekonomičtí analytici. Obávají se, že po zavedení této novinky by firmy překotně stěhovaly svá sídla do bohatých regionů s nejlépe placenou a tudíž nejlépe kvalifikovanou pracovní silou.

Regiony s vysokou nezaměstnaností se podle nich budou propadat do ještě větších problémů. Pokud je minimální mzda příliš vysoká, a cena práce neodpovídá možnostem pracovního trhu, nezaměstnanost stoupá. V Česku byla minimální mzda poprvé zavedena v roce 1991. Stát ji podle vývoje mezd postupně zvyšoval, od ledna 2007 činí minimální mzda 8 tisíc korun, tedy asi 34 procent aktuální průměrné hrubé mzdy, která činí 23 513 korun.

Evropská rarita

Nikde jinde v zahraničí nebyla garantovaná mzda tak dlouho zmrazená, v lednu to budou čtyři roky. V Česku se tak neustále zvyšuje rozdíl mezi průměrnou a minimálnou mzdou.

Jinde v Evropě má každá země jednotnou minimální mzdu, zpravidla to bývá 40 procent průměrné mzdy. Ale například Skandinávie minimální mzdu kvůli silným odborům vůbec nezná.