„Ukážeme vám, co mělo zůstat skryto v pološeru. Tisíce svědectví z celého světa hovoří o podivuhodných úkazech na obloze. Pozorování UFO se stalo celosvětovým fenoménem a také zdrojem vášnivých diskusí. I u nás jsou lidé, kteří tvrdí, že mají důkazy o podivných létajících předmětech, kosmických korábech a setkáních s mimozemšťany," uvedla moderátorka díl Pološera věnovaný fenoménu UFO, neboli neidentifikovatelným létajícím předmětům.

Režisér Pavel Dražan tentokrát pozval před kameru nejen předního českého ufologa Karla Rašína a několik lidí, kteří jsou v kontaktu s mimozemšťany, ale také fotografy, kterým se podařilo zachytit důkaz o existenci UFO.

Miloš fotil UFO také na Krnovsku

Mezi těmito fotografy pořad Pološero představil také Miloše, podnikatele z Prahy, který se zabývá fenoménem UFO už od roku 1982. „Dokonce jsem k úděsu a úžasu naší třídní učitelky už na střední škole dělal referát o létajících talířích," představil se v úvodu Miloš, než začal na monitoru představovat své nejlepší fotografické úlovky.

Shodou okolností některé z nich pořídil při návštěvě Krnovska. Většinou si při focení běžných turistických cílů ničeho podezřelého na obloze nevšiml a létající talíře objevil, až když si snímky několikanásobně zvětšil, aby si prohlédl detaily.

„Když jsme byli s manželkou na rozhledně na Cvilíně, myslel jsem, že fotím motorové letadlo s větroněm. A podívejte se, zase tam jsou. Občas člověk zkusí něco jen tak nafotit, a když si snímek později prohlédne důkladně, zase je to tam," představil svou zálibu Miloš, který nejčastěji nachází UFO na pozadí různých kapliček, kostelů.

Fotograf Miloš v pořadu Pološero na ČT2 ukázal, jak při prohlížení běžného turistického snímku linhartovského zámku s vysokým rozlišením náhodou narazil na létající disk. Nestalo se mu to poprvé ani naposledy.

„Vzhledem k tomu, že hodně často fotím církevní stavby, tak se může zdát, že v jejich okolí je výskyt těchto pozorování větší, ale to já nejsem schopen posoudit," krčil Miloš rameny. Kromě snímku letadla a UFO, který pořídil ze cvilínské rozhledny, představil také fotku linhartovského zámku, aby na tomto příkladu názorně demonstroval, jak lze při zvětšování objevit létající předmět, který při pozorování pouhým okem ani nezaregistruje.

„Když si vezmu, v jakém měřítku je asi ten letící objekt vůči budově, tak podle mého odhadu může mít velikost půl metru až metr," komentoval disk letící nad linhartovským zámkem.

V Linhartovech UFO neviděli

Nad zprávou o nafocení létajícího talíře nad střechou zámku místní jen nevěřícně kroutí hlavou. Nic podobného zde neviděl ani Heřman Menzel, který jako amatérský astronom často pozoroval oblohu hvězdářským dalekohledem.

„Myslel jsem, že UFO létají hlavně v noci, takže je to pro mě velké překvapení. Samozřejmě bych také rád někdy viděl něco takového na vlastní oči. Já žiju v Linhartovech od narození a koukáním na oblohu jsem tu strávil hodně času. A nakonec létající talíř nad zámkem nafotí turista z Prahy, který k nám přijel na otočku. Tomu se říká štěstí," komentoval UFO nad zámkem Heřman Menzel.

„Podle mě je to od Marťanů pěkná drzost, že si k nám na zámek přiletí talířem, kdy je napadne jen tak bez ohlášení," dodal kastelán linhartovského zámku Jaroslav Hrubý, který už přemýšlí, jak létajícími talíři a mimozemšťany vylepšit pověsti, které se k zámku pojí.

Turisté si rádi poslechnou každou historku, která zavání tajemstvím. A pokud se při noční prohlídce zámku objeví po boku strašidel také mimozemšťané, určitě to návštěvníci ocení.