VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Musil si splnil svůj klukovský sen: je mistr světa

Město Albrechtice, Paříž - Milan Musil, čerstvý absolvent základní školy ve Městě Albrechticích, se právě vrátil ověnčený medailemi z Francie z mistrovství světa v psaní na klávesnici. Nejcennější trofejí je titul mistra světa.

24.7.2011
SDÍLEJ:

Nejrychlejší na světě v psaní je Milan Musil z Města Albrechtic. Díky němu a rychlopísařkám z Rožnova Karolíně Foukalové a Anetě Urbanové zažila česká výprava na mistrovství světa ve Francii hotové medailové žně.Foto: Taťána Kurečková

Milan Musil si splnil svůj klukovský sen být v něčem nejlepší na světě, a současně udělal radost nejen sobě, ale také rodičům, učitelům a vůbec všem, kteří mu drželi palce. Samozřejmě Milanovy medaile jsou také úspěchem pro Českou republiku, která jako jedna z 35 zemí vyslala do Paříže své nejrychlejší písaře.

Samotná rychlost psaní na klávesnici PC je ale pouze jedním z hodnocených kritérií, protože se soutěží také ve správném zpracování textu psaného i mluveného. Mistrovství světa se konalo v Paříži v rámci 48. kongresu světové federace INTERSTENO, která sdružuje stenografy a odborníky na zpracování textů.

Do Paříže přijelo ve dnech 9. až 15. července soutěžit na 620 písařů z 35 zemí, jejichž zástupci se představili na slavnostním zahájení. Setkání v Paříži se samozřejmě neobešlo bez tradičního kankánu.

„Milan měl výhodu, že se vrcholného setkání písařů zúčastnil již potřetí. Měl za sebou mistrovství světa v Praze 2007, v Pekingu 2009 a navíc se zapojil do mnoha podobných písařských soutěží. Tréma sice byla, ale zkušenosti měl jako málokdo,“ prozradila učitelka albrechtické základní školy Taťána Kurečková, která patnáctiletého Milana Musila trénovala v psaní od páté do deváté třídy a doprovázela ho také v Paříži.

Milan závodil ve věkové kategorii žáků do šestnácti let.O jeho mimořádném talentu svědčí to, že se přihlásil do sedmi disciplín a v šesti z nich byl úspěšný. Zlatou medaili a titul mistra světa získal za diktát. „Jednalo se o záznam mluveného slova, kdy Milan dokázal zachytit pětiminutové předčítání textu pouze s devíti chybami.

Dvě stříbrné medaile vybojoval za korekturu textu a za kombinaci všech soutěží. Bronz si odvážel Milan zaslouženě za Mezinárodní internetovou soutěž, což je desetiminutový opis z obrazovky. Tu psal už v květnu ve škole. Kromě medailí si Milan přivezl také tři diplomy,“ zrekapitulovala Taťána Kurečková všechny Milanovy úspěchy.

Diplomy Milan obdržel za první místo v korespondenci a protokolování a dvě druhá místa za další diktáty. Jediným zklamáním byla královská disciplína: třicetiminutový opis s penalizací sto úhozů za chybu. Ta se Milanovi nepodařila napsat podle jeho představ, přestože právě od ní hodně očekával před odjezdem do Paříže. Bramborová medaile mu však radost úplně nezkazila.

„Měl určitě na víc, ale ve velkém historickém sále pařížské univerzity, kde se soutěž psala, nepovolila porota otevřít okna. Přitom bylo horko a v místnosti psalo najednou téměř 150 závodníků. Milan přiznal, že úplně cítil, jak mu pot teče po zádech, takže se nemohl soustředit. Naštěstí se tato situace při dalších soutěžích již neopakovala. Některé z nich se dokonce psaly v moderním hotelu s klimatizací, a na Milanových výsledcích ta změna byla vidět,“ prozradila trenérka Taťána Kurečková.

Než porota vyhodnotila práce a sestavila výsledkové listiny, zbyl soutěžícím také čas na nezapomenutelné procházky po Paříži. Na programu byla Eiffelovka, kolotoče a další atrakce u Louvru, gotický chrám Notre Dame i bazilika Sacra Coeur. Nezapomenutelným zážitkem bylo samotné vyhlašování výsledků v historických místnostech pařížské radnice.

„Potlesk, spousta fotografů a píseň We are the champions vytvořily atmosféru, ve které se prostě slzám nešlo ubránit. Milan kráčel na stupně vítězů ne jednou, ale rovnou čtyřikrát. Doufali jsme v medailové umístění, ale takový výsledek byl pro nás opravdu velkým překvapením,“ popsala dojemné slavnostní okamžiky Kurečková.

Radost z vítězství v české výpravě byla obrovská. Přípitky se střídaly s fotografováním, a po dobré večeři přišel na řadu i tanec. „Českou republiku reprezentovalo přes šedesát soutěžících a celkem jsme získali 44 medailí, takže bylo co oslavovat. Mezi písaři, jejich učiteli i rodiči se vytvořilo přátelství, kterého si ceníme více než všech medailí dohromady. Jsme bezva parta,“ shrnul své dojmy Milan Musil, který si až po oslavách večer na hotelu všiml, že mu chybí nejcennější zlatá medaile.

Přestože už byla půlnoc, vypravil se s otcem taxíkem zpět na radnici. Tato událost měla, nebo spíš bude mít šťastný konec. Milanovu zlatou medaili našla uklízečka a poctivě ji předala organizátorům. Pořadatele už Milan v noci na radnici nezastihl, ale má potvrzeno, že mu bude zlatá medaile poslána z Paříže poštou až domů.

Autor: František Kuba

24.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Dvořákův okruh 7, Krnov, Vyhrazeno jen pro OZP !!!, Požadavky: samostatnost a odpovědnost, Náplň práce: prodej, přejímka a vybalování zboží, úklid pracoviště, od 5 - 13hod. a od 13 - 20hod., Možný plný nebo zkrácený úvazek 20-40 hod, prémie., Hlásit se na telefon 608 811 703, Z : 7.2.2018 A : 24.4.2018. Pracoviště: Jindřich jandík - pracoviště krnov, Dvořákův okruh, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Jandík, +420 608 811 703.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Bruntál, Zeyerova 11, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště bruntál, Zeyerova, č.p. 1932, 792 01 Bruntál 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
AKTUALIZOVÁNO
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT