Milan Musil si splnil svůj klukovský sen být v něčem nejlepší na světě, a současně udělal radost nejen sobě, ale také rodičům, učitelům a vůbec všem, kteří mu drželi palce. Samozřejmě Milanovy medaile jsou také úspěchem pro Českou republiku, která jako jedna z 35 zemí vyslala do Paříže své nejrychlejší písaře.

Samotná rychlost psaní na klávesnici PC je ale pouze jedním z hodnocených kritérií, protože se soutěží také ve správném zpracování textu psaného i mluveného. Mistrovství světa se konalo v Paříži v rámci 48. kongresu světové federace INTERSTENO, která sdružuje stenografy a odborníky na zpracování textů.

Do Paříže přijelo ve dnech 9. až 15. července soutěžit na 620 písařů z 35 zemí, jejichž zástupci se představili na slavnostním zahájení. Setkání v Paříži se samozřejmě neobešlo bez tradičního kankánu.

„Milan měl výhodu, že se vrcholného setkání písařů zúčastnil již potřetí. Měl za sebou mistrovství světa v Praze 2007, v Pekingu 2009 a navíc se zapojil do mnoha podobných písařských soutěží. Tréma sice byla, ale zkušenosti měl jako málokdo,“ prozradila učitelka albrechtické základní školy Taťána Kurečková, která patnáctiletého Milana Musila trénovala v psaní od páté do deváté třídy a doprovázela ho také v Paříži.

Milan závodil ve věkové kategorii žáků do šestnácti let.O jeho mimořádném talentu svědčí to, že se přihlásil do sedmi disciplín a v šesti z nich byl úspěšný. Zlatou medaili a titul mistra světa získal za diktát. „Jednalo se o záznam mluveného slova, kdy Milan dokázal zachytit pětiminutové předčítání textu pouze s devíti chybami.

Dvě stříbrné medaile vybojoval za korekturu textu a za kombinaci všech soutěží. Bronz si odvážel Milan zaslouženě za Mezinárodní internetovou soutěž, což je desetiminutový opis z obrazovky. Tu psal už v květnu ve škole. Kromě medailí si Milan přivezl také tři diplomy,“ zrekapitulovala Taťána Kurečková všechny Milanovy úspěchy.

Diplomy Milan obdržel za první místo v korespondenci a protokolování a dvě druhá místa za další diktáty. Jediným zklamáním byla královská disciplína: třicetiminutový opis s penalizací sto úhozů za chybu. Ta se Milanovi nepodařila napsat podle jeho představ, přestože právě od ní hodně očekával před odjezdem do Paříže. Bramborová medaile mu však radost úplně nezkazila.

„Měl určitě na víc, ale ve velkém historickém sále pařížské univerzity, kde se soutěž psala, nepovolila porota otevřít okna. Přitom bylo horko a v místnosti psalo najednou téměř 150 závodníků. Milan přiznal, že úplně cítil, jak mu pot teče po zádech, takže se nemohl soustředit. Naštěstí se tato situace při dalších soutěžích již neopakovala. Některé z nich se dokonce psaly v moderním hotelu s klimatizací, a na Milanových výsledcích ta změna byla vidět,“ prozradila trenérka Taťána Kurečková.

Než porota vyhodnotila práce a sestavila výsledkové listiny, zbyl soutěžícím také čas na nezapomenutelné procházky po Paříži. Na programu byla Eiffelovka, kolotoče a další atrakce u Louvru, gotický chrám Notre Dame i bazilika Sacra Coeur. Nezapomenutelným zážitkem bylo samotné vyhlašování výsledků v historických místnostech pařížské radnice.

„Potlesk, spousta fotografů a píseň We are the champions vytvořily atmosféru, ve které se prostě slzám nešlo ubránit. Milan kráčel na stupně vítězů ne jednou, ale rovnou čtyřikrát. Doufali jsme v medailové umístění, ale takový výsledek byl pro nás opravdu velkým překvapením,“ popsala dojemné slavnostní okamžiky Kurečková.

Radost z vítězství v české výpravě byla obrovská. Přípitky se střídaly s fotografováním, a po dobré večeři přišel na řadu i tanec. „Českou republiku reprezentovalo přes šedesát soutěžících a celkem jsme získali 44 medailí, takže bylo co oslavovat. Mezi písaři, jejich učiteli i rodiči se vytvořilo přátelství, kterého si ceníme více než všech medailí dohromady. Jsme bezva parta,“ shrnul své dojmy Milan Musil, který si až po oslavách večer na hotelu všiml, že mu chybí nejcennější zlatá medaile.

Přestože už byla půlnoc, vypravil se s otcem taxíkem zpět na radnici. Tato událost měla, nebo spíš bude mít šťastný konec. Milanovu zlatou medaili našla uklízečka a poctivě ji předala organizátorům. Pořadatele už Milan v noci na radnici nezastihl, ale má potvrzeno, že mu bude zlatá medaile poslána z Paříže poštou až domů.