Zatímco při letních jízdách fanoušci Osoblažky ocení vagony bez oken, na listopadovou Svatomartinskou jízdu a prosincovou Mikulášskou jízdu jim už přijdou vhod zateplené a dobře vytápěné vagony. Letos vyrazí parní vlak z Třemešné do Osoblahy v sobotu 1. prosince v 10.45 hodin. Bude samozřejmě plný čertů a andělů, protože na nádraží v Osoblaze je připravena mikulášská nadílka.

Vzhledem k předpovědi počasí není vyloučeno, že cestující čeká i sněžení. „Srdečně zveme na projížďku snad už zimním Osoblažskem. Loňská Mikulášská jízda byla po dlouhých sedmi letech opravdu celá na sněhu. Nechme se překvapit, že co nám počasí připraví letos,“ uvedli organizátoři ze Slezských zemských drah s tím, na zpáteční cestu z Osoblahy se vlak vydává 14.10 hodin. Na nádraží v Osoblaze i přímo v mikulášském vlaku budou k dispozici teplé nápoje, guláš i typická železničářská svačina: chleba se škvarkama.

Mikulášská jízda bude mimořádná i v tom, že první vlak projel touto úzkokolejkou před rovnými 120 lety, v prosinci 1898. „První pravidelný vlak vyjel na úzkokolejku zcela neslavnostně 14. prosince 1898 ve 3.50 hodin ráno. První slavnostní vlak jel z Třemešné do Osoblahy ten den až v 11.30 hodin. Ten již očekávali představitelé města, místní honorace, duchovenstvo, zástupci všech úřadů a korporací i ředitelství železnic,“ připomínají tuto událost Slezské zemské dráhy.

Přestože na banketu v Osoblaze před 120 lety panovala dobrá nálada, nebylo možné přeslechnout ani reptání, že úzkokolejka není pro Osoblažsko úplně to pravé. Mnozí si přáli „pořádnou železnici“ neboli normálněrozchodnou. Zpočátku na Osoblažce rakouské státní dráhy provozovaly samozřejmě jen parní lokomotivy, ale už v roce 1928 se tu objevily také první motorové vozy z Tatry Kopřivnice.