Meteorologickou stanici v Karlově Studánce obsluhoval od dubna 1999 Ludvík Janíček. Po jeho smrti službu převzala jeho žena Marie, která se však před časem odstěhovala. Stanice zůstala bezprizorní a lázně se ji rozhodly zrušit.

„Přivezli jsme ji se sousedem. S jejím převozem jsme spěchali, protože tam do konce týdne nemusela být. Musím ji natřít, nechat uschnout, sešroubovat. Chci ji dát do sadu, takže ji budu muset zakopat nejméně metr do země,“ říká amatérský meteorolog Michal Zajonc.

Společnost Umbrella Coach & Buses je součástí skupiny firem sdružující se pod Umbrella Mobility SE.
Novinka na Bruntálsku: autobus přímo do hor z Olomouce i Brna

V plastové meteorologické budce zůstal zachován jeden přístroj, termohydrograf, který měří teplotu a vlhkost. „Funguje, jen do něj musím dát pásky. Přijdou do ní jiné teploměry. Hlavně automatizované, které mám teď volně položené na trámu,“ nastínil plány se stanicí její nový majitel.

O meteorologii se Michal Zajonc zajímá od dětství. V březnu 2011 si na zahradu přivezl manuální meteorologickou stanici. Ta z Karlovy Studánky je tak jeho druhou v pořadí.

„Meteorologie je i poměrně drahý koníček, spoustu věcí si musí člověk sám sehnat. Přístroje sháním přes aukce, lidé často ani neví, co tam draží. Třeba tento barometr z roku 1870 někdo dražil jako nález z půdy,“ ukazuje Michal Zajonc.

Levitující žena nad Karlovou Studánkou? Paranormnální jev? Natáčení seriálu To se vysvětlí soudruzi v červenci 2023.
To se vysvětlí, soudruzi! Při natáčení levitovala v Karlově Studánce žena

Javorník, kde žije, je charakteristický extrémy počasí. Předurčují je přírodní podmínky. Zatímco na východ a sever se otevírají polské roviny, západní konec městečka svírá hluboké údolí a silnička se šplhá k sedm set metrů vysokému hřebeni Rychlebských hor.

A tak zatímco osady Travná a Zálesí loni v lednu týden svírala ledová kalamita, samotný Javorník o pár kilometrů níže patří k nejteplejším oblastem České republiky vůbec.

„Ne nadarmo se Javorníku říká Slezská Haná. Z jedné strany je obklopen horami, z polské strany je otevřený. Tepla sem často přijdou ze zadní strany Krkonoš kolem Sovích hor. Teplý vzduch se tu nalije a v rychlebském údolí se drží. Z druhé strany působí pomyslná stěna Otmuchovského jezera a dalších jezer, která v Javorníku teplo drží,“ má vypozorováno amatérský meteorolog.

Mráz - Ilustrační foto
Dvacet pod nulou: na Osoblažsku žasnou nad teplotním rekordem

Vlhké teplo z rozsáhlých vodních ploch udržuje teplotu v Javorníku v plusových hodnotách i v zimě. Sníh zde většinou napadne, až když jezera zamrznou. „V Javorníku padl rekord nejen v nejvyšší naměřené teplotě odpoledne, ale byla tu i nejvyšší ranní minimální teplota. Všude mrzlo, ale Javorník byl tři stupně v plusu, protože nebyla zamrzlá jezera, byl tu opar, mlha,“ dodává Michal Zajonc.

Karlova Studánka o meteorologická měření nepřišla. Vlastní stanici zde provozuje Český hydrometeorologický ústav.