Od roku 1948 žije v Jeseníkách Svatava Tejnská. Byla vůbec první ženou, která profesionálně předpovídala počasí v bývalém Československu. Nejprve pracovala spolu s manželem Jaroslavem na meteorologické stanici Terchová Štefanová v Malé Fatře na Slovensku. Pak přišla nabídka na práci na Pradědu v Jeseníkách: manželé nabídce neodolali, a usadili se zde nastálo.

Na Pradědu až do důchodu

V meteorologické stanici u věže na samotném vrcholku Pradědu pracovala Svatava Tejnská s manželem pětadvacet let, až do penze. „Práce na Pradědu byla mou vůbec nejdelší pracovní etapou života," řekla Svatava Tejnská. Manželé Tejnští měli dvě děti, dceru Radanu a syna Jaroslava.

V případě syna nepadlo jablko daleko od stromu. Začínal jako meteorolog na Pradědu, a nyní je i v šedesáti letech nepostradatelným členem Horské služby Jeseníky.

Cesta do práce závějemi sněhu

Protože před desítkami let ještě nejezdily na Praděd žádné autobusy, musela Svatava Tejnská chodit do práce pěšky. A to i v zimě, kdy byly Jeseníky pokryty vysokou pokrývkou sněhu.

„Byly i situace, kdy mě sníh v meteorologické stanici doslova uvěznil. Musela jsem se do služby dostat za jakýchkoli podmínek, i za přívalu sněhu. Šla jsem v hlubokém sněhu z Karlovy Studánky na Praděd několik hodin," vzpomínala Tejnská. Meteorologické informace posílala z Pradědu každou hodinu do Prahy, aby je mohli následně odvysílat v rozhlase a televizi.

Vysílačkou byla s Prahou v kontaktu ve dne i v noci. „V celé republice jsem byla jedinou ženou, předpovídající počasí. Až později jedna žena přibyla, pokud vím, s tou jsem se ale nikdy neseznámila," konstatovala Tejnská.

.

Recept na dlouhověkost: střídmost

Na hlavně dnes devadesátileté Svatavy Tejnské je jen velmi málo šedivých vlasů. Až na to, že se musí pohybovat za pomoci berlí, jí zdravíčko dodnes slouží.

A co říká na to, že je nejstarší obyvatelkou Karlovy Studánky? „Já si to užívám. Nikdy jsem si nemyslela, že budu nejstarší občankou. Dodnes se po té naší krásné obci ráda projdu. Ráda si popovídám se sousedkou Libuškou Chodilovou, která je o osm let mladší, než já," uvedla Svatava Tejnská.

A její recept na dlouhověkost? „Vždycky jsem byla v jídle a pití spíše skromná. Nemusím se najíst do úmoru, v životě jsem nebyla opilá. Ne že bych nepila, také se napiji, víno a štamprli si dám příležitostně i dnes. Ale opilá jsem opravdu ještě nikdy nebyla," ujistila Tejnská. Ráda si zazpívá, sleduje televizi.

Karlova Studánka se vylidňuje

Na otázku Deníku, zda se může redaktor zúčastnit za deset let oslavy jejích stých narozenin oslavenkyně s úsměvem odpověděla: „Ano, pokud budu žít, budu jen ráda. Zatím spokojeně žiji," řekla oslavenkyně, kterou místní znají rovněž jako předsedkyni rodičovského sdružení v Karlově Studánce.

Jak je na oslavenkyni patrné, v Jeseníkách je skutečně zdravý vzduch. A nejen na ní, jubilantů je letos v obci víc, než dost.

Jen v srpnu slaví několik obyvatel obce kulatiny. Svatava Tejnská devadesátiny, jeden člověk pětaosmdesátiny, další osmdesátiny a sedmdesátiny, a dva lidé šedesátiny. Mezi šedesátníky se zařazuje v srpnu i syn meteoroložky Jaroslav Tejnský. „Je pravda, že se Karlova Studánka vylidňuje. Jen tento měsíc odcházejí z obce čtyři rodiny s dětmi. Byli to zaměstnanci lázní a o práci přišli," potvrdila starostka obce Radka Chudová.