Vír způsobil škody na pětikilometrové trase. Zničil střechy na víc jak 40 střechách, lámal stromy. V lese způsobil rozsáhlé polomy. Škody ještě nebyly vyčísleny.

„Můžeme s jistotou říci, že se jednalo skutečně o tornádo. Svědčí o tom stopy, které jsme na místě zajistili. Především ukroucené kmeny stromů," řekl pracovník ČHMÚ Petr Lipina.

FOTOGALERII z místa neštěstí naleznete zde:

Ničivá smršť se přehnala Krnovem: stržené střechy, vyvracené stromy, škody jsou do milionů

Více se k tématu dočtete už zítra
v tištěném čtvrtečním vydání Deníku.

Tornádo se podle něj zformovalo na okraji Krnova u silnice vedoucí na Krásné loučky. Odtud postupovalo k osadě Ježník. Zde poničilo střechy čtyř domů. Obrovské škody způsobilo v lese. „Tam jsme objevili opravdu obrovský polom," řekl Lipina. Dál pak vír pokračoval k jihu. Přes les a pole se dostal k městské části Kostelec. Tam ve velkém rozsahu zasáhl lidská obydlí. Celkem tam je poškozeno 40 domů. Tornádo pak pokračovala dál a sílu ztratilo u silnice vedoucí k Láryšovu.

Zdroj: Youtube

Podle Lipiny není tornádo v klimatických podmínkách České republiky úplně běžné. „Objeví se v Česku i třikrát do roka. Mnohdy si je ale média ani nevšimnou, protože se přežene třeba lesem či přes louky," řekl.

Tornádo je silně rotující vír se zhruba vertikální osou, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. Může se vyskytnout při silnějších i slabších bouřkách. Při slabších mívá zpravidla menší ničivé účinky. Přímo tornádo předpovídat odborníci nedokážou. Opravdu ničivé tornádo se nad českým územím vytvoří podle odborníků zhruba jednou za deset let.

Poslední velmi silné tornádo bylo zaznamenáno v červnu 2004, kdy zpustošilo zhruba třetinu Litovle a napáchalo škodu za 100 milionů korun.

Výběr případů ničivých tornád v Česku v posledních 15 letech:20. dubna 2000 – Obcí Studnice na Vyškovsku se prohnalo tornádo. Za necelých 20 minut poškodilo 23 domů.

14. května 2002 – Tornádo poškodilo v Hevlíně na Znojemsku střechy 30 domů.

9. června 2004 – Nad Litovlí na Olomoucku se přehnalo tornádo a zpustošilo třetinu města – u zhruba 50 domů strhlo nebo poškodilo střechy, popadaly desítky stromů. Škody byly odhadnuta na 100 milionů Kč. Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Brně to bylo zřejmě nejsilnější tornádo, které za několik posledních let zasáhlo území ČR.

5. června 2005 – Střechy dvou domů v Třebomi na Opavsku zničilo tornádo.

19. července 2007 – Tornádo zasáhlo Zbytiny na Prachaticku. Odnášelo střechy domů a kácelo stromy.

24. srpna 2010 – V Olešnici na Blanensku tornádo poškodilo střechy bezmála 20 objektů, z toho čtyři těžce.

21. června 2011 – Tornádo zasáhlo pardubickou okrajovou část Staré Čívice a další obce na Pardubicku a Chrudimsku. Způsobilo škody za desítky milionů korun. Na okraji Pardubic vítr poničil výrobní halu firmy JTEKT Automotive Czech Pardubice, firmě KYB Manufacturing Czech tornádo poškodilo střechu administrativní budovy a mobilní sklad. Přímo ve Starých Čívicích smršť zničila střechy deseti až 15 rodinných domů. V několika obcích byly poničeny desítky střech na rodinných domech.

18. června 2013 – V Krnově na Bruntálsku tornádo poničilo střechy na více než 40 budovách. Osm lidí utrpělo lehká poranění.

Ranní rekapitualace

„Musíme poděkovat hasičům. Tři desítky lidí pracovaly v noci na zajištění střech. Hasiči přivezli 130 plachet a 116 jich použili. V 05:00 byly všechny střechy přikryté. Byl to koncert," řekla starostka města Alena Krušinová.

Do nejvíce poničené části Kostelec město dopoledne přistaví kontejnery. Lidé začnou uklízet. Havarijní čety energetické společnosti už od rána na místě pracují na obnovení dodávek elektřiny.

Během noci na místě pracovalo 120 hasičů z jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje. „Přírodní živel si vyžádal osm zraněných osob, především lehčího charakteru, zranění byla ošetřena na místě. Pouze dva muži z Kostelce skončili v nemocnici s podezřením na vážnější zranění rukou a hlavy," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská sdělila, že nad zasaženou oblastí bude dnes ještě létat policejní vrtulník, který bude monitorovat situaci a případně pátrat po lidech v neprostupných terénech.

Do oprav střech se podle Kůdely pustili vycvičení hasiči-lezci i jejich kolegové. K rychlejšímu rozvinování plachet pomáhala výšková technika. Střechy osvětlovali jak z aut, tak speciálními světly z cisteren, halogeny a také speciálními balonovými světly. „Pokud to majitelé nezvládli vlastními silami, hasiči jim pomáhali i s odklízením trosek ze zahrad. Krnovu již přálo v noci na středu počasí, bylo sucho a teplo, zhruba 20 stupňů Celsia," popsal situaci.

Zákaz vstupu do lesů se týká oblasti vymezené Bezručovým vrchem, kosteleckou střelnicí, bývalým domovem pro seniory na Ježníku a spojnicí ulic Stará Ježnická a Ježnická, uvedl Ivan Vrátný z krnovské lesní správy. Podle jeho předpokladu bude zákaz platit nejméně měsíc. Lesy ČR zakázaly vstup do lesů v okolí Býkova-Láryšova.

Zdroj: Youtube