Město Krnov nakupuje elektřinu a zemní plyn na komoditní burze. Funguje to tak, že město na Českomoravské komoditní burze Kladno zveřejní svou poptávku na sdružený nákup energií, o kterou soutěží dodavatelé svými cenovými nabídkami. Výsledkem soutěže zpravidla bývá smlouva na dvouleté období a pevnými cenami plynu a elektřiny.

Elektřinu má město Krnov nakoupenou za fixní ceny na období roku 2021 a 2022. S plynem ale nastal problém. Smlouva s dodavatelem vypršela v turbulentní době inflace a rozkolísaných cen.

„Letos nás zastihla enormně těžká situace na trhu s elektřinou a zemním plynem,“ konstatoval Pavel Kotásek, referent – energetik z odboru investic a správy majetku krnovské radnice. „Právě u zemního plynu nám letos končí smluvní vztah. Byl nakoupen zemní plyn na burze na období jednoho roku s předpokladem, že v následném roce dojde k uklidnění situace na trhu komodit,“ nastínil výhled dalšího postupu městský energetik Kotásek s tím, že pro dlouhodobé odběry elektřiny i zemního plynu má město Krnov v současnosti jednoho dodavatele: Pražskou plynárenskou, a.s. Ta vysoutěžila krnovskou zakázku na komoditní burze.

Kromě elektřiny a plynu potřebuje město Knov také dodávky tepelné energie. Vzhledem k historickému napojení na centrální krnovskou teplárnu zde existuje přirozený monopol. Dodávky tepla jsou zajištěny společností Veolia Energie ČR, a.s.

„Cena tepelné energie pro rok 2022 zatím společností Veolia není stanovena, ale předpokládáme, že dojde k jejímu navýšení v řádu desítek procent,“ konstatoval Kotásek.

Město Krnov si před pěti lety poprvé vyzkoušelo, jak funguje nákup plynu a elektřiny na komoditní burze. V prvních letech tato metoda výběru dodavatele přinesla až nečekané úspory v řádu statisíců korun. V roce 2018 tato éra skončila. Cena elektřiny skokově vzrostla o třetinu. V případě plynu se trend zdražování projevil až později. Pražská plynárenská v roce 2018 plyn pro Krnov ještě zlevnila z 623 korun za MWh na 442 korun.Sdružený nákupu energií pro město Krnov zajišťovala společnost FIN-servis.

„Za nárůstem ceny elektrické energie je třeba vidět výrazné zvýšení ceny emisních povolenek, růst ceny uhlí a ropy, a také geopolitické vlivy,“ uvedl makléř Radim Dočekal ze společnost FIN-servis v roce 2018, když se zástupci města Krnova poprvé dozvěděli, že navzdory konkurenci dodavatelů v soutěži elektřina podraží až o třetinu.

Zatímco většina spotřebitelů zemního plynu si zatím uvědomuje zdražování pouze prostřednictvím vyšších záloh, spotřebitelé propanbutanu už mají jasno. Mohou zdražování propanbutanových lahví porovnávat z měsíce na měsíc. Zatímco počátkem října se ve stánku v Krnově Kostelci prodávala malá propanbutanová lahev za 99 korun, dnes už ji v té samé prodejně pořídíte za 109 korun.