Náměstí Míru bude patřit především hudbě, zajímavé koncerty čekají návštěvníky v zámku, jsou připraveny výstavy a další akce na mnoha místech.

„Oslavy Dnů města patří k největším kulturním událostem roku. Nabídnou během tří dnů pestrou směs koncertů, sportovních akcí, výstav, představení v divadle a také společenských událostí. Městské slavnosti jsou finančně velmi náročné a jsme proto rádi, že i v letošním roce nás podpořila Česká centrála cestovního ruchu Czechtourism," uvedla Alena Pajkošová, vedoucí oddělení kultury.

Hlavní dění se bude odehrávat na pódiu na náměstí Míru. „Více prostoru dostanou místní kapely, a to různých žánrů. Vidět budou nejvíce v pátek a v neděli," informoval mluvčí města Bruntálu Jiří Ondrášek.

Hudební pátek

V pátek 20. června zahraje mladá kapela On the Way, kterou vystřídají ostřílení Way Out a příležitostně obnovená kapela zkušených bruntálských muzikantů Generace 75. Po letech se tak sejdou hudebníci, kteří působili v Bruntále v dřívějších i pozdějších kapelách například Seals, TK Rock & Blues, Modulor, Katarze a Rockfór.

Páteční večer uzavře po sportovní akci, mezinárodním večerním běhu, pop-punková kapela Minute to Escape.

Sobota se stánky a jarmarkem

V sobotu se Zámecké náměstí v Bruntále a přilehlých ulicích změní ve velký jarmark s nepřeberným množstvím stánků. Program bude pokračovat na Náměstí Míru, kde vedle koncertů vystoupí místní děti ze škol a Střediska volného času. Při příležitosti Dnů města oslaví bruntálské Středisko volného času šedesát let svého trvání. Činnost střediska se představí veřejnosti na hlavním pódiu v podobě mnoha vystoupení jednotlivých kroužků.

Odpoledne pak bude opět ryze hudební a velmi pestré, zastoupené různými žánry. Specifický výkvět moravské hudebnosti představují hudebníci kapely Medicimbal. Originální aranže lidových i moderních písní sklízí ohlas publika.

„Chtěli jsme potěšit i fanoušky rapu, proto jsme pozvali jednoho z nejoblíbenějších současných představitelů tohoto žánru Paulieho Garanda, kterého při koncertu doprovodí Kenny Rough. Letos v březnu vydali novou desku Molo. Na náměstí zahrají na Dnech města v sobotu od 18 hodin," uvedla za pořadatelský tým Dita Dulovcová.

Rockový žánr zastupují dvě kapely. Především je to rakouská kapela Sergeant Steel, která hraje tradiční hard rockovou muziku s kořeny v 70. a 80. letech. Sami si dávají přídomek „rakouská hardrocková jednička". Druhou kapelou je skupina Black Tiger.

S muzikálovým repertoárem se posluchačům v Bruntále představí Monika Absolonová za doprovodu tanečnic. Živá sobotní vystoupení zakončí kapela The Backwards, která dokázala při celosvětové soutěži, že je nejlepší revivalová Beatles kapela.

Neděle s medailemi

V neděli dopoledne se náměstí změní ve výstavu policejní a hasičské techniky. Pro děti budou připraveny soutěže, lidé uvidí ukázky policejního výcviku psů a využití techniky.

Vybraní policisté si na náměstí převezmou medaile za vzornou službu. Odpoledne bude opět ve znamení hudby.

Letos jako hlavní hvězda vystoupí kapela Mňága a Žďorp, kterou za bicími jistí bruntálský rodák Pavel Koudelka. „Celé hudební odpoledne bude neobvykle žánrově pestré. Zahraje muzika Cvilíňa, Salonní dechový orchestr Ostrava, nebude chybět místní dechová hudba s mažoretkami, bluegrassový Arrest a rockeři The Pant, kteří si na slavnostech vynahradí zrušený koncert z motorkářského srazu," zval na nedělní koncerty Jiří Ondrášek.

Akce na zámku

Každý ze tří dnů městských oslav nabídne podvečerní koncerty vážné hudby v Audienčním sále zámku. Koncerty začínají vždy v 18 hodin.V pátek 20. června dívčí pěvecký sbor Puellae Cantantes pod vedením Jaroslava Číhala. V sobotu 21. června se pochlubí novým recitálem Jindřich Holubec, který zazpívá repertoár, jemuž se nyní věnuje při studiu zpěvu. Zazní barokní árie, lidové a napolitánské písně.

V neděli 22. června mohou návštěvníci zajít do zámku na Koncertní duo operní pěvkyně Olgy Procházkové a klavíristy Františka Šmída, kteří uvedou program Oblíbené operní a operetní árie.

Další program

V Městském divadle v Bruntále se v pátek 20. června v 18 hodin koná představení Tanec je život. Taneční škola Dambra slaví deset let představením na motivy Sněhové královny. V neděli v 15 hodin se v divadle představí Taneční soubor Stonožka s taneční pohádkou Malá mořská víla.

Na Uhlířském vrchu v kostele Panny Marie Pomocné je na neděli na 15 hodin přichystán koncert tří sborů.

Vystoupí Smíšený pěvecký sbor Bruntál a hosté ze Šternberka a Vrbna pod Pradědem. Na koncertě na Uhlířském vrchu se představí již tradičně každý sbor jednotlivě a potom zazpívají společné písně za doprovodu komorního orchestru ze Základní umělecké školy.

Novodobý symbol Bruntálu, zubaté žáby, mají i své vlastní pivo. Dříve bylo hodně hořké, letos ho pivovar začal vařit sladší.Zubaté žáby nebudou chybět na Dnech města

Fanoušci bruntálských zubatých žab si na Dnech města Bruntálu od pátku 20. do neděle 22. června přijdou na své. Zubaté žáby si budou moci nejen koupit, ale i ochutnat. Na městských oslavách se budou prodávat veškeré výrobky se zubatou žábou, trička, pohledy, dárky a suvenýry. Ale na náměstí Míru se tady bude čepovat pivo Zubatá žába.

„Bruntálské pivo Zubatá žába dostalo novou chuť. Dříve bylo hodně hořké, teď ubrali hořkosti a dělají ho sladší. A už je taky nepasterizované," řekl Tomáš Koňařík, který se o kult zubatých žab v Bruntále stará. „Je to poctivá jedenáctka z malého pivovaru," podotkl Koňařík.

Pivo se bohužel nevaří v Bruntále, ale vyrábí ho pivovary Lobkowicz z Velkého Chlumu. Nestáčí se do lahví, dát si ho lidé můžou pouze točené a ochutnat na Dnech města. „Už se točí v Bruntále v Roští a snad se přidají i další hospody, patrně Žabák u rybníka. Točí se ale všude okolo, v dalších městech," dodal Koňařík.

Až městské slavnosti v Bruntále skončí, bude mít Koňařík pro zákazníky ve své kanceláři na ulici Požárníků malé překvapení. Zákazníci dostanou poukázku na jedno točené pivo Zubatých žab zdarma.