Krnovské maminky se bojí o své děti a někteří řidiči bílých dodávek už údajně zažili podezíravé pohledy a hanlivé komentáře kolemjdoucích.

CO KDO KDE SLYŠEL

Informace se šíří nejen ústní cestou, ale také na sociálních sítích, které jsou pro tyto účely ideální. V jedné z krnovských facebookových skupin se s problémy, které potkaly jejího přítele řidiče bílé dodávky, svěřila jedna z uživatelek.

„Můj přítel opravdu není ten, co unáší děti, a opravdu není pedofil. Přišel domů, má z toho úplně nervy, co se dnes dělo," zastala se řidiče uživatelka facebooku. Tento konkrétní řidič dodávky byl přítelkyní očištěn, avšak strach „z toho, co unáší děti," v Krnově přetrvává.

„Už dávno jezdí v jiné dodávce," nepochybuje o pravdivém základu legendy další Krnovanka na facebooku. „Taky jsem slyšela, že to jsou Poláci. Dneska se o tom mluvilo u nás v práci," přidává se další.

POLICIE SITUACI SLEDUJE

Situací v Krnově se zabývá i policie. Neví ale o žádném únosu dítěte ani nemá hlášeno žádné prokázané lákání dětí do auta.

Policie se opatrně vyjadřuje pouze k „údajnému oslovení dětí neznámou osobou," a to takto: „V souvislosti s šířícími se informacemi o tom, že má v Krnově docházet k oslovování dětí ze strany neznámé osoby ve vozidle, veřejnosti sdělujeme, že získané informace nepodceňujeme a podněty se intenzivně zabýváme," ujišťují policisté veřejnost.

OPATRNOST ANO, ALE NIC SE NEPOTVRDILO

Podle všech dostupných informací policie směřuje k závěru, že k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo.

„Což ale není důvodem k tomu, abychom se nechovali obezřetně a nemysleli na bezpečnost. V případě zjištění jakéhokoli podezřeného chování volejte na bezplatnou linku 158 nebo kontaktujte přímo místní policisty. Policie ČR se bude vždy zabývat všemi podněty, které nasvědčují tomu, že byla ohrožena bezpečnost osob a veřejný pořádek," dodala policejní mluvčí pro okres Bruntál Pavla Jiroušková.

Snad se její slova dostanou k pochybovačům, kteří píší: „Policie se mi zdá pořád na něco čeká. Chytit ho při činu, na to nemají čas, ani lidi. Bohužel až se něco stane, bude pozdě."

DĚTI SI TO VYMYSLELY NA SOCIÁLNÍ SÍTI

Jednu ze stop už policisté dotáhli do konce. Prověřili případ „oslovení ze strany neznámé osoby." A výsledek? „Důslednou prací policistů se podařilo zjistit, že si to děti vymyslely. Důvodem jejich jednání bylo zviditelnění se na sociálních sítích," dodala policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

„Děti si mezi sebou rády tvoří vlastní příběhy a teorie, ale bohužel ještě nejsou natolik vyzrálé, aby si uvědomily, že křivým obviněním mohou strašně moc ublížit," přispěla k diskusi na facebooku Petra.

„Ne jenom děti," dodala Veronika. „Fáma o dodávce u školy v Krnově, tehdy šesté ZŠ, se říkala i za mého dětství. Pak to nějak utichlo," vzpomíná jedna z krnovských maminek, že strašidelná historka o řidiči, který má spadeno na děti, není nic nového pod sluncem.

CO TAK SI S DĚTMI VÍC POVÍDAT?

„Co kdyby si matky místo vysedávání na netu víc s dětmi povídaly? To, že se nemají děti bavit s cizími, je základ. A jestli se díky takovýmto zprávám konečně rozhodnete jim to vtlouct do hlavy, tak je na čase," navrhuje Kristýna.

„Jděte s těma fámama a poplašnýma zprávama někam," uzavírá.

FÁMA NA NYMBURSKU

Případ bílé dodávky, tentokrát v modifikaci „se zlatým přívěsným vozíkem", řešili před rokem policisté na Nymbursku. Nymburský Deník o tom informoval v článku Dodávka s muži lákajícími děti na bonbóny neexistuje.

„Původně oznámené skutečnosti se nezakládají na pravdě, a proto již není na místě, aby veřejnost měla nadále obavy z bílé dodávky a mužů lákajících děti na sladkosti," řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Gabriela Mathiasová