Na parkovišti u krnovské nemocnice se objevil parkovací automat. Od ledna se zde za parkování musí platit, ale ne na celém parkovišti. Zpoplatněno je jen dvaadvacet míst, která jsou v první řadě nejblíže areálu nemocnice.

V pracovní dny v době od 8 do 17 hodin zde motoristé za hodinu stání zaplatí deset korun, přičemž první půlhodina je zdarma.

Dostali na výběr

„Toto opatření bylo reakcí na dlouhodobé stížnosti občanů, kteří při návštěvě nemocnice nemohou najít volné místo k parkování," uvedl místostarosta Krnova Michal Brunclík.

„Předpokládáme, že na těchto místech auta nebudou stát celý den a šance na zaparkování se zvětší. Tím, že jsme nezpoplatnili celé parkoviště, což nám nepřipadalo fér, umožníme řidičům, aby si vybrali, jestli chtějí za parkování platit, nebo ne," doplnil místostarosta Krnova Michal Brunclík s tím, že s tímto systémem se zabývala dopravní komise i rada města.

Auta do areálu nemocnice

„Není to jediný krok pro vyřešení situace s parkováním, která nás trápí už mnoho let. Stále jednáme s krajem, který je zřizovatelem nemocnice, aby vybudoval parkoviště pro zaměstnance v nemocničním areálu. Náš soustavný tlak by teď mohl přinést ovoce.

Vypadá to, že v polovině roku 2016 by kraj mohl být schopen parkoviště zafinancovat a velká část vozidel, která nyní parkuje před nemocnicí, by se přesunula dovnitř," dodal místostarosta Michal Brunclík.

Praxe ale ukázala, že mnozí řidiči mají problém se v novém systému parkování zorientovat. Všechna místa před nemocnicí jsou neustále obsazená, ale parkovací lístek za čelním sklem v první řadě u nemocnice ještě zdaleka není samozřejmost.

Řidiči tápou, mnozí neplatí

„Někteří lidé si ještě na změnu nezvykli, přestože placená parkovací místa jsou náležitě označená dopravní značkou a dobře viditelný je také parkovací automat. Při kontrolách proto strážníci řidiče na změnu upozorňují, ale ti si musejí být také vědomi toho, že za přestupek jim může být uložena bloková pokuta," řekl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

V souvislosti se zpoplatněním parkování u nemocnice od 4. ledna v Krnově platí nové nařízení obce o placeném stání silničních motorových vozidel na vymezených místních komunikacích. Podmínky a režim placeného stání se nemění, jen v něm došlo k rozšíření seznamu místních komunikací pro placená stání.

Platí se za parkování deset korun za hodinu, přičemž první půlhodina je zdarma. Parkovné se dá platit i po korunách, takže za jednu korunu získá řidič šest minut parkování.

Vedle jednorázové sazby mají řidiči možnost si koupit parkovací kartu. Parkovné je možné hradit také prostřednictvím mobilního telefonu.