Bruntálská radnice se snaží bývalý Dům služeb na Revoluční ulici prodat od dubna loňského roku. Zájem o budovu i s přilehlými pozemky, za něž chce město šest milionu korun, vloni projevili hned tři zájemci.

Budovu chtěla koupit společnost Příjemný pobyt z Brantic, byla z bruntálského okresu jedinou, druhým zájemcem byl soukromník z Nymburka a třetím původem Vietnamec z Mladé Boleslavi. Málem už bylo prodáno, ale…

Zájemcům došla trpělivost

Jelikož prodej provázely průtahy, došla zájemcům trpělivost a od plánů koupě odstoupili. Přitom už měli zaplacenou třísettisícovou jistinu, kterou město požadovalo a nakonec ji muselo všem třem zainteresovaným vrátit. Prodlevu způsobil mimo jiné fakt, že zastupitelé nechtějí za žádnou cenu dopustit, aby se budova nacházející se nedaleko historického jádra města stala předmětem spekulací a nakonec zůstala chátrající svému osudu.

Letitá budova potřebuje rekonstrukci v řádu milionů korun, vynaložení takové sumy na tento účel je ale z pohledu radnice nereálné. Zvláště když vůbec není jasné, zda by tyto peníze byly vynaloženy účelně. V majetku města je již nyní řada nebytových prostor, jejichž obsazování nájemci za současné ekonomické situace není vůbec snadné.

Město proto na základě usnesení zastupitelů nyní vyhlásilo nový záměr na prodej Domu služeb, zájemci se mohou přihlásit do 7. března. Cena je šestimilionová, město chce také úhradu nákladů spojených s prodejem.

Radnice jasně vymezila podmínky, za jakých hodlá budovu prodat. Kupec se například musí zavázat, že chátrající dům ve své režii opraví, jinak se vystavuje milionové pokutě. Milion korun jako kauci musí kupec složit na účet města už v okamžiku prodeje.

Záměr nenechal čtenáře klidnými

Čtenář s přezdívkou Wolodyjowski na stránkách www.bruntálskydenik.cz napsal, že klást si podobné podmínky u prodeje v době hluboké recese je docela komické. Podobných „ratejen“ je podle jeho vyjádření na prodej v mnoha městech spousta a nikdo je nechce. „Samozřejmě je mnohem jednodušší nechat postavit lehkou stavbu někde na periferii, nebo si ji prostě pronajmout. Přeji těmto chytrým radním, aby tento problém brzy vyřešili! Dřív, než jim ta kuča padne na hlavy,“ přemítal Wolodyjowski.

Mluvčí radnice k tomuto příspěvku říká: „To je názor, ale skutečnost je jiná. V minulém kole prodeje budovy na sklonku loňského roku jsme si ověřili, že zájem je, a to rovnou od tří subjektů, které byly ochotny dům koupit a investovat do něj.“

Čtenář Pepa pravdu nemá

Pisatel Pepa tvrdí, že prodej nechá město uležet, a až klesne cena na polovinu a méně, prodá budovu bez jakýchkoliv podmínek. „Krásným příkladem je Společenský dům (u rybníka); město ho nechalo zdevastovat a pak se za těžké prachy nechal opravit. Tato budova ke stejnému osudu nemá daleko. Historie by se tentokrát nemusela opakovat,“ uvedl čtenář emilium81. Ten však pravdu nemá. Budovu Společenského domu nechal téměř spadnout soukromník. Zasáhlo Město Bruntál, které Společenský dům odkoupilo a opravilo.

„Proto nyní podmínky prodeje obsahují povinnost budovu opravit, abychom neřešili podobné situace. Jsme rádi za podobné názory, jen připomínám, že každý občan může být osobně přítomen při rozhodování o těchto věcech na zastupitelstvu, kde může těm, kteří rozhodují, říci přímo svůj názor,“ dodal mluvčí radnice.

Radnice nechce za žádnou cenu dopustit, aby se budova nacházející se nedaleko historického jádra města stala předmětem spekulací a nakonec zůstala chátrající svému osudu.